Со концерт на американскиот џез-квартет „Форплеј“ вечерва на Античкиот театар во Охрид свечено ќе биде отворено 57-то издание на фестивалот Охридско лето. „Форплеј“ на...

Американскиот театарски режисер Џон Блондел и оваа година беше дел од „Битола Шекспир фестивал“ кој се одржа кон крајот на јуни, заедно со театарската...

Во рамки на 5. Интернационален „Битола Шекспир Фестивал“ на сцената на Битолскиот народен театар, Казак Драмскиот театар од Караганда, Казахстан, ја одигра претставата „Хамлет-стапица“....

Бурни алпаузи и овации за концертот на инструменталистот Антоние Весковски и ансамблот за удирачки инструменти „Сонант“, под менторство на Мојца Седеу, синоќа го исполнија...

По 43-ти пат од 7 до 9 јули во Прилеп и Долнени ќе се одржи Фестивалот на народни песни и инструменти „Пеце Атанасовски”. Учество...

Во рамките на „Бит фест“, вечерва и утревечер (5 и 6 јули), во Битола се одржува манифестацијата „Хармониките“. Ова е фестивал на  виртуозите на...

Со бурен аплауз беше поздравена изведбата на претставата „Сон на летната ноќ“ во режија на Андреј Цветановски, во изведба на Театарот Комедија, синоќа на...

Краткиот игран филм „Ќе дојдат децата“ на режисерката Ана Јакимска на 21 јуни беше прикажан во Шангај, Република Кина, како дел од натпреварувачката програма...

НУ Народен театар Битола, синоќа  (29 јуни) беше резервиран за Вас и Вашата изведба на монодрамата „Магбет“ во  режија, адаптација и дизајн на Клаудина...

Урнебесно забавна  куклена интерпретација на романтичната комедија  „Сон на летната ноќ“, од Вилијам Шекспир, синоќа проследија  битолчани, преку куклената театарска изведба на театарот  „Тцандарика“...