Силен земјотрес со магнитуда од 6,7 степени според Рихтеровата скала го погоди синоќа Егејското Море, поточно просторот меѓу турското одморалиште Бодрум и грчките острови....

Американскиот сенатор Џон Мекејн, поранешен кандидат на републиканците на претседателските избори од 2008 година, боледува од тумор на мозокот, објави неговата канцеларија во вторникот. Џон...

Муслиманските и христијанските верски претставници во Рамала, на Западниот Брег, одржаа заеднички протести за да изразат незадоволство со неодамнешните израелски напади во џамијата Ал-Акса. Собраните...

Облак од чад се надвисна над Сплит, на Мосор уште гори, се шири непријатна миризба и се чека доаѓањето на канадерите, јавува хрватски „Индекс“....

Се смируваат последиците од бурата „Медуза“ која најголеми последици остави во северниот дел на Грција. Големи поплави беа забележани во областите на полуостровот Ситонија...

Во околината на Сплит се уште не се изгаснати сите пожари - огнот уште гори во Кучина и Мравинци, а огромни столбови од чад...

Околу 66 лица се уапсен откако е разбиен меѓународен синџир на нелегална трговија со коњско месо ширум Европа, објави европската полиција Европол. Криминалната мрежа е...

Шумски пожар од поголеми размери избувна утрово меѓу Кртол и Доњи Грбаљ, односно меѓу општините Тиват и Котор. На ртот Весло во општина Тиват...

Брисел сака земјите од Западен Балкан да станат членки на Европската унија, а една од клучните причини за ова е младите луѓе да останат...

Фетула Гулен, муслимански свештеник кој живее во егзил во Пенсилванија, а кого Турција го обвини за организирање на неуспешниот државен удар обид на јули...