Во Европскиот парламент со 503 гласови за, 113 против и 45 воздржани е усвоена резолуцијата на словенечкиот европратеник Иво Вајгл, по извештајот за Република Македонија, изготвена од Европската комисија во 2016 година. Откако ќе има...

Шефовите на дипломатија на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас во Атина разговараат за можностите за решавање на спорот со името кој трае веќе две децении. „Ние го поддржуваме територијалниот интегритет на нашиот...

Првата седница на новата Влада е закажана за напладне, но не е познат дневниот ред на седницата. Се претпоставува според досегашната практика дека една од точките ќе биде именувањето на кандидатите за функционери од...

Повозрасен маж попладнево пукал во Министерството за здравство, како што се претпоставува, кон поранешниот министер Никола Тодоров. Лицето е приведено од полицијата веднаш по инцидентот. МВР ја потврди информацијата, а според последните податоци Тодоров не...

Собранието на Република Македонија синоќа пред полноќ со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“ ја избра новата Влада која ќе има 25 министри, 17 од СДСМ, шест од ДУИ и двајца од...

Денеска напладне Собранието треба да ја продолжи седницата за избор на новата влада, а најдоцна до полноќ треба да се изгласа предложеното решение со најмалку 61 глас. Расправата почна вчера, откако мандатарот Зоран Заев ја...

Собранието денеска ќе почне расправа за програмата на идната влада и составот на кабинетот на премиерот Зоран Заев.  За новата влада најдоцна до среда на полноќ треба да гласаат најмалку 61 пратеници од вкупно...

Откако лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата Влада, Зоран Заев најави дека може да се очекува следната недела да биде избрана нова Влада, се поизвесни се очекувањата денеска да биде познат составот...

На почетокот на идната недела Македонија треба да има нова Влада, изјави синоќа лидерот на СДСМ и мандатар Зоран Заев, по неформалната вечера на лидерите на шесте земји од Западен Балкан со високата претставничка...

Основниот суд 1 денеска им изрече условни казни затвор на деветмината обвинети поврзани со инцидентите на 27 април во Собранието на Република Македонија. Сите обвинети ја признаа вината наведувајќи дека биле понесени од толпата...