Се смируваат последиците од бурата „Медуза“ која најголеми последици остави во северниот дел на Грција. Големи поплави беа забележани во областите на полуостровот Ситонија...

Во околината на Сплит се уште не се изгаснати сите пожари - огнот уште гори во Кучина и Мравинци, а огромни столбови од чад...

Шумски пожар од поголеми размери избувна утрово меѓу Кртол и Доњи Грбаљ, односно меѓу општините Тиват и Котор. На ртот Весло во општина Тиват...

Автобус со полски регистарски таблички кој пренесувал деца слетал од патот и се превртел на патот Суботица - Нови Сад. Едно лице загина, 25...

Семејствата на жртвите, роднини, пријатели и други гости во голем број ова утро се собираат во Меморијалниот центар Поточари, каде денеска се одбележуваат 22...

Четвртиот самит за Западен Балкан и ЕУ во рамките на Берлинскиот процес ќе се одржи на 12 јули во Трст, а од Брисел велат...

Преговорите на високо ниво за повторно обединување на Кипар не успеаја, изјави утринава генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Изјавата доаѓа по завршувањето на последната...

Турската полиција уапси 12 лица, вклучувајќи го и шефот на организацијата за заштита на човековите права „Амнести интернешенел Турција“ Идл Есер и други активисти...

Австрискиот министер за одбрана, Ханс Петер Доскоцил предупредува на ширењето на влијанието на Турција и Саудиска Арабија во земјите од Западен Балкан. Влијанието на...

„Ернст и Јанг“, голема консултантска фирма, на почеток на оваа година спроведе истражување за корупцијата во земјите од Блискиот Исток, Африка, Индија и Европа....