Два лета за евакуација од крстаречкиот брод „Diamond Princess“ во Јапонија утрово слетаa во САД. Скоро 400 Американци избраа да се вратат во САД за да поминат уште две недели под воен карантин. Двата чартер лета се опремени со изолациони комори за патници кои покажуваат симптоми на вирусот.
Едниот авион се упати кон Тревис АФБ во Калифорнија, а другиот ќе слета кај Кели АФБ во Тексас.
Некои од Американците одбиле да патуваат со чартер летови на Стејт департментот и остануваат на крузерот.
Во меѓувреме, бројот на смртни случаи на коронавирус во кинескиот епицентар се искачи на 1.700, а се зголемува бројот на нови случаи.
Четиринаесет лица кои се тестирале се позитивни на новиот коронавирус и се наоѓаат меѓу 400те државјани на САД и членови на семејствата кои се евакуирани со авион од карантин бродот во Јапонија, соопшти денеска американскиот Стејт департмент.

По консултациите одлучено е да им се дозволи да патуваат со останатите патници, но ги оддели од другите патници во специјалните комори за изолација пред трансферот во базите на Воздухопловните сили во Калифорнија и Тексас.

„Овие лица беа преместени на најбезбеден начин во специјализирана област за задржување на авионите за евакуација за да се изолираат во согласност со стандардните протоколи“, се вели во извештајот.

„За време на летовите, овие лица беа изолирани од другите патници“.

Сите патници беа внимателно набљудувани во текот на летовите.

„Секој што ќе стане симптоматски, ќе биде преместен во специјализираната област за задржување, каде што ќе се лекува“, се вели во соопштението.

Повеќе од 600 луѓе се веќе во карантин во Соединетите држави, евакуирани порано од епицентарот на вирусот во кинескиот град Вухан, соопштија во петокот Центрите за контрола и спречување на болести.


Откако останаа во изолација на крузерот, од почетокот на избувнувањето на заразата на бродот, на 3 февруари, евакуираните патници ќе поминат уште 14 дена под воен карантин во двете бази, кои се меѓу 11-те назначени од Пентагон за изолација на потенцијални случаи на коронавирус.

Иако повеќето Американци на бродот се согласија да се качат на летовите за дополнителен двонеделен карантин во САД, тие го сторија тоа обесхрабрени и фрустрирани, бидејќи повеќето од нив веруваа дека ќе можат да се шетаат бесплатно со крузерот кога бродот карантин ќе го продолжи својот пат.

Околу 44 Американци од „Diamond Princess“, кои покажале присуство на коронавирус, требало да останат во Јапонија на лекување. Но, САД одлучија и нив да ги вратат со карго авион.
„Не качија на карго авион. Не можете да замислите. Ова е луд или најлош сон досега “, напиша американецот Геј Куртер на Фејсбук, откако се качи на еден од летовите на меѓународниот аеродром во Токио.

„Огромен карго-авион, Б-747,  без прозорец со неколку забранети места . Дестинација е непозната “, напиша нејзиниот сопруг Филип.

Американците од „Diamond Princess“ кои не покажаа симптоми, не беше потребно  да се качат на летовите за евакуација, а некои дури одбија, бесни што ќе мора да поминат уште 14 дена во воениот карантин, исто како што беа во карантинот на крстаречкиот брод.

„Моето здравје е добро. И мојот двонеделен карантин е скоро завршен. Зошто би сакал да бидам во автобус и авион со други луѓе за кои мислам дека се заразени кога поминав скоро две недели изолирани од тие луѓе? ‘ иствита Мет Смит, американски адвокат кој е на бродот со неговата сопруга.

Сепак, Стејт департментот предупреди дека секој од „Diamond Princess“ кој нема да ги користи летовите за евакуација, „нема да може да се врати во Соединетите Држави за одреден временски период“, утврден од Центрите за контрола и спречување на болести.

Повеќе од 70.500 се заразени низ цела Кина од вирусот СОВИД-19.

Надвор од Кина, најголемиот кластер на инфекции е на крстаречкиот брод „Diamond Princess“ на пристаништето во Јокохама, каде случаите на коронавирус се искачија на 355  и покрај тоа што патниците се ограничија на нивните кабини за време на 14-дневниот карантин.

И покрај зголемената критика за справувањето со бродот од Јапонија, владите се обидуваат да ги вратат своите граѓани, со тоа што Канада, Австралија, Италија, Израел и Хонг Конг се подготвени да го следат примерот на Вашингтон.

Во Кина, властите поставија околу 56 милиони луѓе во Хубеи и неговиот главен град Вухан под карантин, практично запечатувајќи ја покраината од остатокот од земјата во невиден обид да го содржат вирусот.

Новите случаи надвор од епицентарот се намалуваат последните тринаесет дена. Имаше 115 нови случаи надвор од централната провинција – нагло опаѓање од скоро 450 лица пред една недела.

Кинеските власти укажаа на забавување на растот на случаите како доказ дека нивните мерки да се спречи ширењето веќе даваат резултат, дури и кога бројот на починати се искачи на 1.770.

Но, првиот човек на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Габриезус, предупреди дека е „невозможно да се предвиди во која насока ќе се движи оваа епидемија“.

И останува загриженоста за глобалното пренесување на заразата, особено на бродовите за крстарење, кои се чини дека станаа особено вируси за размножување.