Дали имате хронична кашлица и бронхитис? Пробајте ја оваа мешавина, ќе ги сакате резултатите! Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се ослободите од болка во грлото, кашлицата, па дури и проблеми со стомакот.

СОСТОЈКИ:

– 400 мл врела вода

-2 средни банани со црни точки

-2 лажички мед

ПОДГОТОВКА:

Прво излупете ги бананите и изгмечети ги со вилушка или лажица. Би било добра идеја да го направите ова со дрво обезмастено затоа што ќе се затемни поради металот. Потоа, ставете ги бананите во тенџере и вријте ги со врела вода. Оставете да се впие околу половина час. Кога смесата ќе се олади, додадете мед. Важно е да го додадете последeн, затоа што ако го мешате со врела вода, ќе ги изгуби своите лековити својства.

ПРИМЕНА:

Пијте 100мл од овој пијалок четири пати на ден. Количината на состојки од рецептот е доволна за еден ден, а наутро направете нова турa. Првите резултати ќе ги видите за пет дена!