Според податоците од веб-страницата „Worldmeter“, до синоќа се регистрирани 18.920.608 заразени лица од почетокот на пандемијата на коронарна вирус. Од почетокот на пандемијата починале вкупно 709.266 луѓе низ целиот свет.

Најголем број смртни случаи има во САД, 161.413, а потоа следува Бразил со 97.228, Мексико со 48.869 и Велика Британија со 46.364.

Досега се опоравиле вкупно 12.076.833 пациенти, а во моментот има заразено 6.134.509, од кои 6.069.027 имаат поблага клиничка слика, а 65.482 тешка или критична. Најголем број на пациенти има во САД, скоро 5 милиони, а потоа следат 2.888.872 во Бразил, 1.963.239 во Индија и 886.627 во Русија.

Најголем број нови случаи во последните 24 часа се регистрирани во Индија, 56.626, а потоа следат 50.796 во Бразил и 44.830 во Соединетите држави.

Во Кина, каде се регистрирани првите случаи на инфекција со коронавирус, досега се потврдени 84.491 случаи, вкупно починале 4.634 лица, а од оваа болест се опоравиле 79.047 ковидни пациенти.Епидемија на коронавирус е прогласена во 213 земји и на 2 меѓународни крстосувачи.

Повеќе од 52.000 новозаразени лица во Соединетите држави
Во Соединетите држави се потврдени 52.810 нови случаи на смртни случаи „Ковид-19“ и уште 1.388 смртни случаи поврзани со таа инфекција, покажуваат податоците на универзитетот „Џон Хопкинс“.

Вкупниот број заразени во Соединетите држави е 4.823.890, а 158.250 луѓе починале од почетокот на пандемијата, пренесува Си-Ен-Ен. САД се први во светот по бројот на заразени и мртви од вирусот корона.

Германија: Бројот на заразени лица повторно расте
Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Германија е зголемен за 1.045 – на 213.067, според денешните податоци на Институтот „Роберт Кох“ за заразни болести.

Претходниот ден, во Германија беа потврдени 879 случаи на КОВИД-19. Бројот на смртни случаи од вирусот корона се зголеми за седум – на 9.175, пренесува Ројтерс.

Во Перу, 7.700 нови случаи на корона
Најмногу 7.734 нови случаи на коронавирус се потврдени во Перу во последните 24 часа, а вкупниот број заразени во таа земја е 447.624, покажуваат податоците на Министерството за здравство.

Перу се најде на седмото место во светот по бројот на заразени. Бројот на починати од КОВИД-19 се зголеми на 20.228, јавува агенцијата ТАС С.

Во Јужна Кореја повторно повеќе од 40 нови случаи на корона
Во Јужна Кореја потврдени се уште 43 случаи на коронавирус во последните 24 часа, а вкупниот број заразени сега е 14.499, покажуваат податоците на Јужнокорејскиот центар за контрола и превенција на болести.

Ова е прв пат од 29 јули бројот на нови пациенти да е поголем од 40, јавува агенцијата Јонхап. Од новооткриените случаи, 23 се пренесени на локално ниво, најмногу од 25 јули. Бројот на увезени случаи е двоцифрен веќе 42 дена.Нема нови смртни случаи, а досега 302 луѓе починале од коронавирус во Јужна Кореја.

Во Кина, 37 нови случаи на корона
Во Кина беа потврдени 37 нови случаи на коронавирус, додека претходниот ден имаше 27, објави националната здравствена комисија. Во Кина, потврдени се 20 нови асимптоматски случаи на инфекција, а ден претходно имало 24. Во таа земја, каде започна пандемијата, досега се потврдени 84.528 случаи на коронавирус, а вкупно починале 4.634 лица.

Јапонија: Расте бројот на заразени
Јапонија нема да воведе вонредна состојба и покрај голем број случаи на коронавирус, рече премиерот Шинзо Абе. Во Јапонија, потврдени се 1.358 нови случаи на коронавирус во изминатите 24 часа, а четворица починале како резултат на инфекцијата, пренесува Ројтерс.

Во земјата се заразени 42.975 лица, а вкупно 103 лица починале од почетокот на пандемијата на вирусот корона

Аргентина: Втор ден рекорд по бројот на ново заразени
Министерството за здравство на Аргентина соопшти дека во таа земја се потврдени уште 7.114 случаи на коронавирус, што е најголем скок на бројот на заразени лица на дневна основа досега. Ова е втор ден кога Аргентина бележи рекорден број на новозаразени со вирусот, пренесува Си-Ен-Ен.

Вкупниот број на случаи на коронавирус во таа земја сега е 220.682. Уште 97 луѓе починаа, а од почетокот на пандемијата, а вкупниот број на починати е 4.106.

Мексико: Повеќе од 6.000 новозаразени
Мексиканското Министерство за здравство објави дека во таа земја се потврдени 6.139 нови случаи на коронавирус и дека уште 829 лица починале како резултат на таа инфекција.

Вкупно 456.100 луѓе се заразени со вирусот корона во земјата, а од почетокот на пандемијата починале 49.698, пренесува Ројтерс. Мексико се најде на третото место во светот по бројот на смртни случаи, по Соединетите држави и Бразил и шести по бројот на заразени, по Соединетите држави, Бразил, Индија, Русија и Јужна Африка. Владата порано соопшти дека вистинскиот број на заразени е веројатно значително поголем од бројот на потврдени случаи.

Бразил: Уште 1.400 жртви на корона вирусот
Во Бразил 1.400 лица починаа од вирусот корона, така што вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата достигна 97.256. Во Бразил, потврдени се 57.1152 нови случаи на инфекција со вирусот на корона, а вкупниот број заразени е 2.859.073, пренесува Си-Ен-Ен.

Бразил се најде на второто место во светот по бројот на заразени и починати од вирусот корона, по Соединетите држави.

Најголем пораст на бројот на заразени во Франција од 30 мај
Вчера се регистрирани уште 1.695 случаи на коронавирус во Франција, најмногу од 30 мај, кога тој број беше 1.828, според податоците објавени денес од Министерството за здравство на таа земја. Вкупниот број на заразени со вирусот корона сега е 194.029, пренесува Ројтерс.

Н.Д.