Бројот на смртни случаи поврзани со коронавирусот надмина три милиони во вторникот, додека последниот глобален порастна инфекциите со КОВИД-19 претставува предизвик во напорите за вакцинација ширум светот, пишува Ројтерс.

На светско ниво, смртноста од КОВИД-19 повторно се зголемува, особено во Бразил и Индија. Здравствените власти веруваат дека причината за тоа е поголем број нови позаразни видови на вирусот кои беа откриени за прв пат во Велика Британија и Јужна Африка. Сето ова е придружено со јавен замор поради затворањата и другите ограничувања.

Според студијата на Ројтерс, требало повеќе од една година за глобалниот број на смртни случаи од коронавирус да достигне три милиони. Следните милион смртни случаи беа додадени за околу три месеци.

Бразил е светски лидер во дневниот просечен број пријавени нови смртни случаи и има удел со еден од четири смртни случаи во светот секој ден, се вели во анализата на Ројтерс.

Светската здравствена организација ја призна тешката состојба во Бразил поради коронавирусот, велејќи дека земјата е во многу критична состојба со преоптоварен здравствен систем.

„Всушност, во Бразил се случува многу сериозна ситуација во моментов, каде имаме голем број земји во критична состојба“, рече епидемиологот на СЗО Марија Ван Керхове на брифинг минатиот четврток, додавајќи дека многу болнички оддели за интензивна нега се полни со повеќе капацитет од 90 проценти.

Индија во понеделникот објави рекордно зголемување на инфекциите со КОВИД-19, со што стана втора земја по САД што објави повеќе од 100.000 нови случаи на ден. Во Индија, најпогодената држава Махараштра во понеделникот започна да ги затвора трговските центри, кината, баровите, рестораните и местата за богослужба, бидејќи болниците беа преполни.

Европскиот регион, кој опфаќа 51 земја, има вкупна смртност од скоро 1,1 милиони. Пет земји, Велика Британија, Русија, Франција, Италија и Германија, сочинуваат околу 60 проценти од вкупните смртни случаи поврзани со коронавирус во Европа.

САД имаат најголем број смртни случаи со 555.000 и отпаѓаат на околу 19 проценти од сите смртни случаи на КОВИД-19 ширум светот. Бројот на починати се зголеми во последните три недели, но здравствените власти веруваат дека националната кампања за брзо вакцинирање може да спречи пораст на бројот на починати. Една третина од популацијата примила барем една доза на вакцина.

Најмалку 370,3 милиони луѓе или скоро 4,75 проценти од светската популација примиле една доза вакцина КОВИД-19 до недела, покажуваат најновите податоци на научната мрежна публикација за истражување и податоци „Our World in Dana“, кое се фокусира на најголемите глобални проблеми.

Светската здравствена организација ги повикува државите да донираат повеќе дози вакцини против КОВИД-19 за да помогнат во исполнувањето на целите за имунизација за најранливите во посиромашните земји.А.Н.