epa08853138 A handout photo made available on 30 November 2020 by pharmaceutical company Pfizer shows vials of Covid-19 vaccine in an undisclosed laboratory on16 November 2020. According to reports Pfizer and German pharmaceutical company BioNTech have asked the US Federal Drug Administration for an Emergency Use Authorization to begin distributing the vaccine. The FDA is scheduled to consider the request on 10 December 2020. EPA-EFE/PFIZER HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Велика Британија стана првата земја во светот што ги одобри вакцините за коронавирус на „Фајзер/БиоНТек“ за широко распространета употреба, објави владата во средата. Агенцијата за контрола на лекови и здравствени производи (МХРА) во Велика Британија објави дека вакцината, која нуди до 95% заштита од Ковид-19, е безбедна за употреба.

„Владата денес прифати препорака од независна МХРА за одобрување на вакцината „Фајзер/БиоНТек“ против Ковид-19 за употреба. Вакцината ќе биде достапна во Велика Британија од следната недела “, соопшти владата на Велика Британија.

Имунизацијата може да започне за неколку дена за луѓето од најризичните групи. Велика Британија веќе нареди 40 милиони дози, што е доволно за вакцинирање на 20 милиони луѓе, со по две инјекции.

Наскоро треба да бидат достапни околу десет милиони дози, а првите дози ќе пристигнат во Велика Британија во наредните денови. Ова е вакцината која што го премина патот од концепт до реалност најбрзо во историјата.

На „Фајзер/БиоНТек“ им беа потребни само десет месеци да ги завршат истите развојни чекори што обично траат со децении.

Иако вакцинацијата може да започне, луѓето сепак мора да бидат претпазливи и да ги следат правилата за да се спречи ширењето на корона вирусот, предупредуваат медицинските експерти. Како што наведува Анадолија, тоа значи дека граѓаните на Велика Британија сепак треба да ја држат својата физичка дистанца и да носат заштитни маски за лице. А.Р.