Бројот на новоинфицирани во Србија повторно расте, а се стравува поради враќањето од зимување, и организирање нелегални забави со многу луѓе без да ги почитуваат епидемиолошките мерки.

Од почетокот на пандемијата, во Србија се регистрирани 424.020 случаи на коронавирус, а 4.261 лице починало како резултат на болеста, додека 2.784.210 лица биле тестирани за коронавирус. Според последниот пресек, уште 16 пациенти починале од последиците од коронавирус во Србија.  Од 8.491 тестирани лица, 1.810 се позитивни, а на респиратор има 139 пациенти.

Институтот „Трамполин“ истакнува дека сите оние кои биле на краток одмор или патување поради поголем број контакти биле изложени на поголем ризик од потенцијална инфекција. Затоа, тие повикуваат на строго почитување на анти-епидемиските мерки.

Епидемиологот Дарија Кисиќ вели дека вакцината е моќно оружје и започнат е контранапад, но не може да се победи вирусот ако не се контролира однесувањето. Зборувајќи за тоа што може да бидат построги мерки, таа потсетува дека ќе помине нешто повеќе од една година откако вирусот беше изолиран во популацијата, се видоа можните опсези на дејствување кога станува збор за спречување на ширењето на инфекцијата во земјата и во светот, на едниот крај е целосно затворање, а на другиот крај е нормалната животна активност.

„Кои се построги мерки, ограничување на постојните со многу подобра контрола која станува се подобра и подобра, и ништо ново не може да се каже, одржување на физичка оддалеченост и затворање на одредени објекти, скратување на периодот, што го доживеавме во претходниот период, па попуштивме кога имаше подобра ситуација“, рече Дарија Кисиќ.

Медицинскиот дел од Кризниот штаб одржал консултации на кои било заклучено дека нема услови фудбалскиот натпревар Црвена звезда – Милан да има публика, пренесува „Блиц“.

„Не можеме да дозволиме никаков собир, дури ни на споменатата игра, бидејќи епидемиолошката слика се влоши последниве денови, особено во Белград“, вели д-р Предраг Кон за „Блиц“.

Тој посочува дека се очекува поголем број луѓе од зимување да се вратат во наредните денови, но и зголемување на бројот на заразени лица во главниот град. А.Н.