Бугарската влада донесе одлука да ја продолжи вонредната состојба до 15 јули, како резултат на новиот бран коронавирус и зголемувањето на бројот на новозаразените, објави денес бугарскиот министер за здравство Кирил Ананиев, објави Ројтерс.

Бугарија неодамна ги олесни рестриктивните мерки, но минатата недела, поради 606 нови случаи, најголемото неделно зголемување на бројот на заразени од почетокот на епидемијата, одлучи да ја продолжи вонредната состојба до 15-ти јули.

Од утрово, регистрирани се нови 130 случаи, со што вкупниот број на пациенти до смртта на 4.114 и 208. А.Р.