дома Политика Свет Во поплавите во Европа загинаа повеќе од 100 луѓе, над илјада се...

Во поплавите во Европа загинаа повеќе од 100 луѓе, над илјада се водат за исчезнати

26

Повеќе од сто луѓе загинаа, повеќе од илјада исчезнаа, а бројни домови беа уништени во поплавите во сојузните држави на западна Германија и во Белгија и Холандија.

Цели заедници лежат во урнатини во погодените области од поплавите во германските провинции Северна Рајна-Вестфалија и Фалачка Порајна, како и Белгија и Холандија.

„Беше страшно, не можевме да помогнеме никому. Луѓето мавтаа од прозорците “, изјави Френк Тел, жител на Шулд, за Ројтерс пред еден куп урнатини во градот каде се срушија неколку згради.

Само во Германија, најмалку 103 лица загинаа, а се стравува дека бројот ќе се зголеми со уривање на многу куќи. Белгиските медиуми пишуваат дека најмалку 14 лица загинале во таа земја.

Инфраструктурата е целосно уништена, а за обнова ќе бидат потребни многу време и пари, изјави премиерот на Фалачка Порајна Малу Драјер за ЗДФ.

„Страдањата само се зголемуваат“, рече Дрејер.

Во соседната Северна Рајна-Вестфалија, околу 1.300 лица се водат како исчезнати во областа Арвејлер јужно од Келн, објави окружната влада на Фејсбук.

Мобилните мрежи паднаа во некои погодени региони, што им отежнува на семејството и пријателите да ги најдат своите најблиски.

Понатаму на север, во Ерфштат кај Келн, неколку куќи се урнаа во петокот наутро, а спасувачките екипи се бореа со брод да стигнат до жителите. Патиштата околу градот Ерфштат беа непроодни.

„Мрежата целосно падна, инфраструктурата е уништена. Болниците никого не можат да примат. Домовите за стари лица мораа да бидат евакуирани “, рече портпаролката.

Една брана во близина на белгиската граница, Рурталспер, беше поплавена, додека друга, Штајнбахталспер, се стабилизира рано наутро во петокот. Околу 4500 лица беа евакуирани од заедниците низводно, а дел од автопатот А61 беше затворен.

Германската армија распореди повеќе од 700 војници во двата погодени региони за да помогне во спасувањето на жителите.

Наредена е евакуација за илјадници жители во северната провинција Лимбург во соседна Холандија.

Службите за итни случаи беа во состојба на готовност, а властите ги зајакнаа насипите покрај ранливите области каде што нивото на водата продолжува да се зголемува.

Најмалку четири лица се водат за исчезнати во Белгија. Белгискиот центар за кризи ги повика жителите на јужните и источните делови на земјата да не патуваат.

Франција испрати 40 војници и хеликоптер да помогнат во Лиеж, Белгија, објави премиерот Жан Кастекс на Твитер.

„Никогаш не сум видел такво нешто“, рече еден жител на Лиеж.

Ова е најголем број на смртни случаи во Германија од природни катастрофи по смртоносното поплавување на Северното Море во 1962 година, во кое загинаа околу 340 лица. Во несреќа на брз воз ICE во 1998 година загинаа 101 лице.

Во поплавите на реката Елба во 2002 година, кои тогаш медиумите ги објавија како „поплави еднаш на век“, загинаа 21 лице во Источна Германија и повеќе од сто во поширокиот регион на Централна Европа.

Германскиот министер за внатрешни работи, Хорст Зехофер, за „Шпигел“ изјави дека федералната влада ќе се обиде да обезбеди финансиска поддршка за погодените региони што е можно поскоро, додавајќи дека пакетот мерки треба да биде испратен до владата за одобрување во среда.

Канцеларката Ангела Меркел во четвртокот изјави дека екстремните временски услови стануваат се почести, што бара мерки за борба против глобалното затоплување. А.Р.