Во последните 24 часа се направени 3353 тестирања, а регистрирани се 1168 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 513
-Куманово 68
-Дебар 6
-Штип 27
-Прилеп 77
-Тетово 65
-Струга 40
-Велес 36
-Битола 58
-Охрид 25
-Кавадарци 29
-Гостивар 30
-Гевгелија 5
-Струмица 33
-Крива Паланка 5
-Радовиш 7
-Крушево 3
-Кочани 19
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 3
-Пехчево 3
-Берово 3
-Валандово 6
-Виница 5
-Делчево 3
-Кратово 11
-Свети Николе 33
-Кичево 42
-Ресен 4
-Неготино 7

Починати се 18 лица, пет пациенти од Скопје (61, 69, 67, 77 и 84г), двајца од Куманово (66 и 80г), еден пациент од Штип (54г), еден од Тетово (73г), двајца од Битола (82 и 73г), еден од Охрид (84г), четири пациенти од Гостивар (78, 76, 78 и 66г), еден од Струмица (55г) и еден пациент од Кратово (74г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 692 оздравени пациенти од:

-Скопје 394
-Куманово 25
-Штип 27
-Прилеп 22
-Тетово 49
-Велес 33
-Битола 14
-Охрид 2
-Кавадарци 12
-Гостивар 22
-Гевгелија 12
-Струмица 18
-Крива Паланка 6
-Радовиш 3
-Крушево 1
-Кочани 12
-Пробиштип 6
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 1
-Берово 6
-Виница 2
-Кратово 1
-Свети Николе 3
-Кичево 16
-Ресен 1
-Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 289.534 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 46062, бројката на оздравени пациенти е 26981, на починати е 1281, а бројот на активни случаи изнесува 17800.

А. Н.