Диетата со спиење е една од најлесните, но и најефикасните начини за губење на тежината. Таа е дизајниран од страна на доктори од Ирска, кои тврдат дека на овој начин постои рамномерно и стабилно слабеење (500 грама неделно), но исто така се подобрува здравјето и превенцијата на бројни болести.
Лекарите велат дека суштината на оваа диета не е само промена на навиките за јадење, туку генерално и начинот на живот.
Диетата со спиење предвидува да се јаде три до пет пати на ден, при што последниот оброк да не е подоцна од четири часа пред спиење. Заборавете на правилото „Не јадете после 6“. Ако одите во кревет во 11 часот, слободно вечерајте во 19 часот.
Што се однесува до физичката активност, се препорачува трчање, пливање, јога, возење велосипед, вежбање, танцување, одење – секоја активност во која уживате, најмалку 30 минути секој ден.
Што да се јаде за врема на диетата за спиење
Дозволени се сите супи од крем од зеленчук, филе од пилешко и мисирка, морска храна, зеленчук, овошје, млечни производи со малку маснотии, билни чаеви, сокови од природни овошја и најмалку 2 литри вода секој ден. Треба да се исклучат сите производи што содржат кофеин (одредени чаеви, кафе, газирани пијалоци, чоколадо).
Кога да спијам
Мора да одите во кревет пред 11 часот, а да спиете најмалку 8 часа во темна и студена просторија. Повлечете ги завесите, исклучете ги сите уреди од мрежата, така што ламбите и светлата од уредот да не ви го нарушуваат спиењето. Не гледајте телевизија, телефон или друг уред два часа пред спиење. За тоа време, подобро е да прочитате книга, да прошетате, да вежбате истегнување, да пиете чаша топло млеко … и да одите во кревет.
Ефект
Како што веќе споменавме, ако имате прекумерна тежина, ќе изгубите околу 500 грама секоја недела. Со текот на времето, ако се придржувате кон овој животен стил, телесната тежина ќе се врати во нормала и ќе остане стабилна.

А.Н.