epa08836974 A handout photo dated 20 November 2020 and made available by the Oxford University 23 November 2020, showing a vial with vaccine developed jointly by the Oxford University and AstraZeneca, Oxford, United Kingdom. The Oxford University/AstraZeneca coronavirus vaccine has an average efficacy of 70.4 per cent in preliminary results, Oxford University/AstraZeneca announced on 23 November 2020, and can be stored in a standard fridge. EPA-EFE/OXFORD UNIVERSITY / JOHN CAIRNS / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Данска ја прекинува употребата на вакцината за коронавирус на „АстраЗенека“, пренесува „Дојче веле“.

Според здравствените власти, голем број на пациенти по примањето на вакцината развиле згрутчување на крвта.

Данската здравствена администрација во четвртокот привремено ја запре употребата на вакцината за коронавирус на „АстраЗенека“.

Ова следеше по извештајот за „сериозни случаи на згрутчување на крвта кај вакцинираните лица“, се вели во соопштението. А.Н.