Во последните 24 часа се направени 1825 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 32
-Куманово 7
-Дебар 8
-Штип 14
-Прилеп 2
-Тетово 10
-Велес 2
-Охрид 3
-Гостивар 11
-Гевгелија 3
-Крива Паланка 3
-Кочани 1
-Пробиштип 1
-Берово 8
-Делчево 3
-Свети Николе 4
-Кичево 3

Починати се три лица, двајца пациенти од Скопје на 62 и 68 години и еден пациент од Струга на 68 години.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 225 оздравени пациенти од:

-Скопје 146
-Куманово 15
-Штип 5
-Прилеп 2
-Тетово 10
-Струга 1
-Битола 10
-Охрид 1
-Кавадарци 3
-Гостивар 10
-Струмица 6
-Радовиш 1
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 3
-Валандово 1
-Виница 1
-Кичево 5
-Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 134.318 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13308, бројката на оздравени пациенти е 9977, на починати е 557, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2774.

А.Н.