Роденденската прослава е една од омилените денови на секое дете во годината. Тоа е време кога тој е во центарот на вниманието, кога скоро секоја желба е исполнета и кога многу често добива барем некои од подароците кои долго ги посакувал.

Што да направите за сите да се забавувате, а детето да не почуствува дека изолацијата му ги „поматила конците“ за најпосакуваниот ден. Овие месеци многу деца ќе ја промашат таквата прослава, но тоа не значи дека не можете да му посакате на вашето малечко среќен роденден кое ќе го памети, со малку труд и креативност.

Дозволете овие неколку идеи подолу да ви помогнат да дизајнирате прослава за паметење!

1. Направете или нарачајте специјална торта за славеникот!

Тортата е секогаш „главна“ на роденденската прослава, а особено е важна во овој период од годината бидејќи ќе им даде на малите чувство дека сè е во ред. Постојат многу продавници за слатки кои сè уште ги доставуваат своите производи на вашата домашна адреса, така што лесно можете да нарачате торта со теми, што за жал не е опција во помалите места.

За среќа, тука се рецептите на Интернет и вашата имагинација. Пронајдете рецепти за тортата за кои знаете дека ќе ги најдете потребните состојки без поголеми проблеми, а во подготовката можете да го вклучите и детето. Оставете го да се меша со вас, додадете ги потребните состојки и слично. Да, тоа ќе предизвика хаос во кујната, но сепак имаме многу време да исчистиме, нели?

Но, за да сè уште задржите некој елемент на изненадување, може да го направите  украсувањето на торта сами или со партнерот. И да, не заборавајте да ги ставите свеќичките. За среќа, скоро секоја продавница ги има.

2. Што е со подароците? Нарачајте ги преку Интернет или направете ги сами

Иако претстојат економски неизвесни времиња, подарете му на вашето дете барем еден подарок. Сепак, имајте на ум дека заради вонредната состојба и големата побарувачка за испорака, на многу продавници им треба малку повеќе време од вообичаеното, затоа навреме порачајте го вашиот подарок.

Ако одлучите сами да го направите подарокот, вклучете ги другите деца, како и други членови на семејството кои не можат да присуствуваат на домашната прослава.

3. Вклучете миленичиња и играчки во прославата

Бидејќи на луѓето кои не се дел од непосредното семејство не им е дозволено да се собираат во станови, големата прослава не е ниту опција, но може да дојдете до решение кое сигурно ќе го имаат во предвид малите. Ако имате домашно милениче, не го запоставувајте, туку вклучете го во прославата. Ставете му ја неговата роденденска капа. Истото можете да го сторите и со играчките, облечете ги кадифените играчки и кукли. Можете да ги ставите сите на креветот или на масата – сите ќе  „играат“ гости, а детето ќе добие насмевка од уво до уво.

4. Соберете ги снимените желби на семејството и пријателите

Неколку дена пред вашиот роденден, замолете ги пријателите на вашето дете (и нивните родители) да му пишат кратка порака во која му го честитаат неговиот роденден. Направете го истото со вашите роднини, а потоа ставете ги сите заедно во специјално видео за да си играте со вашето дете.

Ако времето и одговорностите на другите го дозволуваат тоа, може да се слушнете во живо преку некои платформи за дигитална комуникација на неговиот роденден.

5. Дизајнирајте забавни активности што ќе го одвојат денот од другите денови

Иако веќе не знаеме кој датум и ден е, затоа што сите личат еден на друг роденденот на вашето малечко нека биде малку поинаков. Дизајнирајте барем неколку активности што ќе го направат денот барем малку повеќе посебен.

На пример, донесете новогодишни светла за посебна атмосфера, спакувајте шарена чинија хартија за да ги испечатите вашите планови за летото кога сето тоа ќе заврши, направете вистинска мала тврдина во средината на дневната соба или посетете некои од забавните паркови низ целиот свет виртуелно – Дизниленд е секако прва дестинација за најмалите.

Подготвила: С.Н.