Во последните 24 часа се направени 2518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 209
-Куманово 26
-Тетово 13
-Прилеп 5
-Гостивар 12
-Штип 8
-Битола 8
-Велес 26
-Охрид 26
-Струмица 8
-Кавадарци 32
-Струга 11
-Кичево 10
-Свети Николе 1
-Гевгелија 3
-Ресен 1
-Крива Паланка 3
-Радовиш 5
-Делчево 16
-Пробиштип 3
-Виница 3
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 2
-Богданци 2
-Кратово 3
-Демир Капија 6
-Пехчево 1

Починати се 21 лице, два пациенти од Скопје (87 и 65г), еден од Куманово (75г), единаесет пациенти од Тетово (72, 68, 57, 58, 66, 73, 77, 65, 74, 56 и 73г), еден од Прилеп (84г), еден пациент од Штип (78г), еден од Охрид (69г), два пациенти од Кавадарци (64 и 59г), еден пациент од Кочани (71г) и еден од Кичево (63г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 894 оздравени пациенти од:
-Скопје 497
-Куманово 21
-Тетово 49
-Прилеп 30
-Гостивар 14
-Штип 8
-Битола 6
-Велес 10
-Охрид 18
-Струмица 7
-Кавадарци 47
-Струга 5
-Кочани 4
-Кичево 11
-Свети Николе 6
-Гевгелија 3
-Неготино 21
-Дебар 20
-Ресен 4
-Крива Паланка 15
-Радовиш 2
-Берово 12
-Делчево 39
-Пробиштип 4
-Виница 4
-Македонски Брод 1
-Богданци 3
-Кратово 2
-Крушево 3
-Македонска Каменица 16
-Демир Капија 8
-Пехчево 3
-Дојран 1

Досега во земјата се направени вкупно 445.795 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91161, бројката на оздравени пациенти е 79621, на починати е 2812, а бројот на активни случаи изнесува 8728. А.Н.