дома Политика Македонија Конститувна седница на Собрание денес на пладне

Конститувна седница на Собрание денес на пладне

57

„Претседавачот Талат Џафери за денеска 21 август 2020 година, во 12 часот го закажа продолжението на Првата-Конститутивна седница на Собранието на Република Северна Македонија“, стои во соопштението од Собранието.

Како што се дознава, новото парламентарното мнозинство што го сочинуваат СДСМ и Коалицијата „Можеме“ со Беса, ДУИ и ДПА, имаат поднесено предлог за избор на Џаферисо потписи од сите 62 пратеника, со кои располагаат овие партии.

За избор на Претседател на Собранието потребно е мнозинство од најмалку 61 глас од вкупниот број пратеници во собранието, кој изнесува 120.

Н.Д.