Зголемувањето на тежина што е во нормални граници за време на бременоста со јадење здрава и урамнотежена диета е добар знак дека вашето бебе ги добива сите потребни хранливи материи што се неопходни за правилен и здрав раст и развој. Вие не треба да “јадете за двајца” за време на бременоста. Точно е дека ви требаат многу повеќе калории од храна богата со хранливи материи за да му помогнете на вашето бебе да расте, но генерално треба да консумирате 100 до 300 калории повеќе отколку што сте јаделе пред да останете бремени. Разговарајте со вашиот гинеколог за оптималното зголемување на телесната тежина што треба да го добиете за време на бременоста.

Жената со просечна телесна тежина пред бременоста треба да добие од 11 до 13 кг. Жените кои тежат помалку треба да достигнат 12 до 18 кг, а жените со прекумерна телесна тежина треба да достигнат 5 до 11 кг за време на бременоста. Можеби ќе треба да се здебелите или да добиете помалку тежина по совет на вашиот гинеколог. Во суштина, треба да се добие  1 до 2 кг во текот на првиот триместар од бременоста и 400 g секоја недела од бременоста. Ако очекувате близнаци, треба да добиете 15 до 22 кг за време на бременоста. Тоа би изнесувало околу 600 g неделно во просек.
Каде одат вишокот килограми стекнати за време на бременоста?
На бебето одат 4 кг, на плацентата 1 до 1,5 кг, во плодовата вода исто така 1-1,5 кг, во градите 1 – 1,5 кг, во крвта 2 кг, во т.н места каде што се складираат масти за доење и породување 2,5 – 4,5 кг, во зголемување на матката 1 – 2,5 кг, со што се доаѓа до вкупна зголемена тежина од 12,5 – 17,5 кг.

Дали е безбедно да се губи телесна тежина за време на бременоста?
Во некои случаи, кога жената е дебела, добро е и безбедно да се губи телесна тежина за време на бременоста, но под будното око на гинеколог. Сепак, во повеќето случаи, жените не треба да се обидуваат да изгубат тежина за време на бременоста.

Како да се добие вистинска тежина за време на бременоста?
Ако вашиот гинеколог препорачува да добиете поголема тежина за време на бременоста, еве неколку предлози:
Јадете 5 до 6 мали и чести порции секој ден.Имајте брзи и лесни грицки при рака, како што се ореви, лешници, бадеми, крекери со малку маснотии, суво овошје, јогурт или сладолед.
Мачкајте путер од кикирики на тост, крекери, парчиња јаболка, банани или половината од целер. Една супена лажица путер од кикирики ќе ви овозможи 100 калории и 7 гр протеини.
Додавајте немаслено млеко во прав во пире од компири, пржени јајца и топли житарки.Зачинете ги јадењата со путер, маргарин, крем сирење, крем или сирење.

Што треба да направите ако имате премногу килограми за време на бременоста?
Доколку имате поголема тежина отколку што се препорачува во текот на првите месеци од бременоста, консултирајте се со вашиот гинеколог. Во повеќето случаи, не се препорачува намерно да се губи телесната тежина за време на бременоста. Бидете сигурни дека јадете разновидна храна за да ја добиете целата храна што ви требаи вам и на вашето бебе.
Еве неколку совети како да го забавите зголемувањето на телесната тежина:
Кога јадете надвор, во ресторани за брза храна, изберете храна со малку маснотии, како што е варено пилешко месо, сендвичи со пилешки филети и домати, салата со малку маснотии, обичен топол крем или варен компир. Избегнувајте храна пржена со масло, како што се помфрит, пржено сирење или пржено пилешко.
Избегнувајте цели млечни производи. Потребни ви се околу 4 чаши млечни производи во текот на денот. Сепак, користењето млечни производи со 1% или 2% млечна маст значително ќе го намали внесот на калории и маснотии. Исто така, изберете сирење и јогурт со малку маснотии или без маснотии.
Ограничете ги шеќерните пијалоци. Засладените пијалоци како што се соковите, овошните салати, газираните пијалоци, лимонадите или соковите во прав што се мешаат со вода, содржат многу калории, а немаат хранливи материи и здрави материи. Наместо тоа пијте вода или минерална вода и избегнувајте дополнителни калории.
Не солете ја премногу храна кога ја готвите. Солта ја врзува водата во вашето тело, а тоа и ви треба.
Ограничете ги слатките и солените со многу калории. Колачињата, бонбоните, крофните, колачите, сирупите, медот и чипсот ви даваат многу калории без здрави материи. Наместо тоа, засладувајте се со свежо овошје, измешајте ги боровинките и јогуртот со минимален процент млечна маст или изберете закуски со минимална количина калории.
Избегнувајте маснотии што ве дебелеат. Маснотии, вклучувајќи обилно масло, маргарин, путер, сосови, мајонез, кечап, печење, маст, павлака. Обидете се со оваа храна, но со помал процент млечна маст.
Подгответе храна со методи кои не вклучуваат многу маснотии. Пржењето храна во масло или путер ќе ги зголеми калориите и маснотиите во секој оброк. Печење, готвење, на скара или готвење на пареа се поздрави методи со помалку маснотии.
Вежбајте прилагодените вежби, препорачани од вашиот лекар, што ќе ви помогнат да ги согорите калориите. Одење или пливање се генерално здрави, безбедни и ефикасни методи на вежбање за време на бременоста. Но, пред секоја вежба, прво консултирајте се со вашиот гинеколог.

Ал. Н.