Рускиот онколог Волф Ласкин е лекар со скоро половина век искуство и се занимава исклучиво со онкологија повеќе од 30 години. Тој им препорача диета со хељда на своите пациенти, дури и оние во напредна фаза на онколошко заболување.

Каша од хељда е наша мајка – велат Русите. За Русите, хељдата е храна број еден откако ова растение за првпат беше увезено од Грција, по што Русите го нарекоа „хељда“.

Што е толку здраво кај хељдата?
Хељдата содржи најголемо количество растителни протеини. За да се потисне процесот на карцином, вели д-р Ласкин, потребно е да се ограничи внесувањето на киселини и да се внесе одредена количина на кверцетин (биофлавоноид) во телото, што најмногу се наоѓа во хељдата и шипката.

Диетата со хељда на д-р Ласкин ги чисти крвните садови, односно се бори против атеросклерозата, враќајќи ја густината на крвните садови и затоа ќе има корисен ефект врз оние кои страдаат од атеросклероза и оние кои не сакаат да бидат доведени во критична состојба за превентивни цели: срцев удар и мозочен удар.

Хељдата е една од најздравите растенија во светот. Се одгледува без пестициди и нитрати бидејќи тие би го расипале квалитетот на житото. Хељдата има многу протеини, па затоа ги заменува месото, млекото и јајцата. Хељдата е спас за дијабетичарите, бидејќи ги нормализира нивоата на гликоза во крвта. Дијабетичарите можат да консумираат хељда секој ден без никакви негативни последици. Хељдата има минимум калории – со максимум витамини, минерали и аминокиселини.

Зрна од хељда, сурови и пржени, може да се купат во продавниците за здрава храна. Русите претпочитаат потемно пржена затоа што е повкусна, но зеленикавата сурова хељда сепак е многу поцелителна.

Хељдата содржи фолна киселина, железо и магнезиум, ја подобрува работата на кардиоваскуларниот систем и спречува анемија, тромбоза, исхемија и атеросклероза. Покрај тоа, делува како антиоксиданс и имуностимуланс, ги отстранува токсините од телото и го намалува нивото на лош холестерол.

Хељдата содржи многу растителни влакна, кои ефикасно ги чистат цревата. Лекарите ја препорачуваат оваа храна на пациенти кои страдаат од запек, гастритис и чиреви. Хељдата е исклучително богата со растителен флаваноид наречен кверцетин. Го забавува растот на тумори и затоа е ефикасен за превенција и третман на рак.

Како ја јадат Русите?
И Русите го јадат со готвење каша од неа. Како појадок, каша од хељда се јаде со додавање на суво или свежо овошје. Хељдата се јаде со ручек како чорба или како гарнир.

Основната каша од хељда, според рускиот онколог д-р Ласкин, се готви вака: 50 гр хељда, сирова или печена (суровата е поздрава, печената има малку подобар вкус)
150 мл вода (секогаш три пати повеќе вода од Хељдата) и само малку сол. Истурете хељда со 150 мл вода и оставете ја да отстои минимум половина час, максимум 12 часа. Потоа процедете, исплакнете добро. Вратете ја во шерпата и истурете 100 ml вода, варете додека не зоврие, а потоа намалете го огнот и варете уште неколку минути, без мешање, додека водата не зоврие.

Хељдата се користи и за правење супа, која исто така ја обожаваат Русите. За супа од хељда ви требаат: 150 гр хељда, еден голем кромид, 20 гр путер, еден литар исцедена супа од зеленчук (морков, пашканат, целер, груба сол, црн пипер, праз, половина лажица ситно сецкан магдонос). Оставете свеж морков, пашканат, малку целер и праз.
Истурете ја хељдата со топла вода, исцедете ја и лесно исушете ја, пржете во тава. Исецкајте кромид, додадете хељда, додадете путер и пржете. Истурете ја исцедената супа. Исечете коцки од морков, целер и пашканат, ставете ги во супата да се готват на тивок оган. Зачинете со сол и црн пипер. Вметнете го исечканиот праз во прстени. Непосредно пред сервирање, додадете уште малку зачини ако сакате.  Ал.Н.