Швајцарскиот тенисер Стан Вавринка (АТП-17) е најновиот во низа големи тениски имиња за откажување на настапот на „Ју-ес опен“ во Њујорк овој месец.

Вавринка за швајцарските медиуми изјави дека е загрижен за здравствената состојба во Њујорк и ширењето на коронавирусот. Наместо да се натпреварува во гренд слем, тој реши да се натпреварува на турнири со помали предизвикувачи во Европа во втората половина на август за да се подготви за Ролан Гарос, кој е закажан за октомври.

„Гледам исклучително чувствителна здравствена состојба во Њујорк. Не сакам да патувам во САД во тие услови“, рече 35-годишниот поранешен победник на „Ју-ес опен“ (2016) за швајцарската телевизија РТС.

Вториот тенисер во светот, Рафаел Надал, исто така го откажа својот настап на турнирот во Њујорк, кој започнува на 31 август и ќе се игра пред празни трибини. Во женска конкуренција, Украинките Јелена Свитолина и Холанѓанката Кики Бертенс, како и првата светска тенисерка Ешли Барти, го откажаа својот настап. А.Р.