Иако звучи премногу добро за да биде вистина – можно е со овие совети на нутриционистите да јадете повеќе, а тоа да не се одразува на вашата линија. Клучниот фактор е внесувањето на влакна што го регулираат метаболизмот.

Ако сакате да вклучите повеќе влакна во вашата исхрана, нутриционистите го советуваат следново:

-Заменете го белиот леб со путер со леб од цели зрна жито и поширани јајца со спанаќ.

-Немојте да пиете млечни напитоци со вкус, туку сами направете смути од млеко, јогурт, банани и шумско овошје со малку цимет.

-Не јадете бисквити со многу шеќер. Изберете диетални крекери со хумус и зеленчук.

-Заменете ги житарките со овесна каша. Дополнителна доза на влакна ќе внесете ако во кашата ставите банана или шумско овошје.

-Не купувајте готови салати, направете ги сами.