дома Кујна Консумирајте здрави грицки и слабејте без пречки

Консумирајте здрави грицки и слабејте без пречки

Закуските дури можат да ви помогнат да изгубите тежина! Следете ги овие упатства и килограмите едноставно ќе се стопат! Успехот е загарантиран!

176

Закуските честопати се голема пречка за слабеење или барем за одржување на линијата. Меѓутоа, ако не можете да се откажете од секојдневно грицкање помеѓу оброците, а не сакате да се здебелите, не би било лошо едноставно да се свртите кон поздрави закуски, што, згора на тоа, може да биде одличен сојузник во слабеењето.

Ако ги вклучите во вашата исхрана како закуска, тие ќе имаат голема стратешка вредност. Ви донесуваме список на ваква храна, како и совети за тоа како треба да ги користите.

Јаболка
Јаболката е богата со растителни влакна и затоа ќе го наполни вашиот стомак и ќе помогне во контролата на грелинот – хормон кој го контролира чувството на глад. Јаболката исто така содржи некои хемикалии кои помагаат во согорувањето на маснотиите.

Слатки компири 
Еден сладок компир содржи само 120 калории, а неговите состојки помагаат во регулирање на шеќерот во крвта. Покрај тоа, богат е со растителни влакна кои ќе ве држат сити подолго време.

Чај од нане
Чаша фин чај лесно може да ја замени желбата за чоколадо. Чајот од нане може да ви помогне да се чувствувате сити и со тоа да ја намалите желбата за други (нездрави) закуски.

Грчки јогурт
Грчкиот јогурт е одличен, но внимавајте на додадени шеќери. Една порција грчки јогурт треба да содржи помеѓу 2 и 7 грама шеќер. Исто така, избегнувајте сорти со овошје, чоколадо или мед. Наместо тоа, додадете ги вашите „зачини“ и уживајте во фин десерт.

Пуканки
Четири чаши пуканки содржат само 120 калории, а со нив добивате многу растителни влакна. Затоа, оваа закуска едноставно ќе ве засити. Бидете внимателни да не користите многу масло!

Чипс од зелка
Наместо да купувате чипс, направете домашна, здрава верзија. Едноставно исечете го кељот, наросете го со маслиново масло и ставете го во рерна. Кога чипсот е подготвен, можете да го истурите со малку сок од лимета, и ќе добиете убава закуска што речиси и да нема калории. Исто така, кељот е богат со калциум што ќе ви помогне да изгубите тежина.

Ал.Н.