Вториот бран на коронавирус може да избувне „надвор од контрола“ во Велика Британија и тоа може да доведе до 120.000 жртви, посочија министрите, зборувајќи за „разумно најлошо сценарио“.

Прогнозата вклучува луѓе кои би можеле да умрат во болници, а тоа се случи по извештајот одобрен од сер Патрик Валенс, главен научен советник на владата кога станува збор за епидемијата на коронавирус.

Како што истакнува „Скај њуз“, вториот бран би можел да биде уште полош од првиот, односно факторот на ширење на вирусот кај популацијата, т.н. Р-фактор, би можел да скокне од септември на 1,7. Сегашниот Р-фактор во Велика Британија се движи помеѓу 0,7 и 0,9.

Во изготвувањето на извештајот учествуваа 37 научници и академици, а тие посочија дека врвот на бројот на загинати и приемите на заразените во болниците може да се случи во јануари или февруари 2021 година.

Сепак, ова истражување не вклучува број на смртни случаи во заедницата и во старечки домови, а исто така научниците не ги зедоа предвид можните владини мерки за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Епидемиологот Азра Гани од Империал колеџ во Лондон, кој работеше на извештајот, рече дека ова не е „предвидување“, туку најлошото сценарио во кое вирусот ќе биде надвор од контрола.

– Како што зимата се приближува, а времето е полошо, луѓето се влегуваат почесто, прозорците не се отвораат, па постои веројатност дека ќе дојде до зголемен број заразени лица. Исто така, тогаш ќе постои можност британската здравствена заштита да биде погодена тешко во зима, односно голем прилив на заразени лица. Сето ова заедно може да предизвика најлошо сценарио. Нашите системи мора да бидат целосно оперативни од септември“, рече Гани за „Скај њуз“.

Професорот Стивен Холгејт, кој ја водеше студијата, предупреди дека постои ризик земјата да биде погодена од корона вирусот и истакна дека може да се намали „доколку веднаш се преземат одредени мерки“.

Се предлага најранливите категории на луѓе, како што се стари лица, медицински и социјални работници, да бидат вакцинирани против грип, но и да се подобри програмата за тестирање и пронаоѓање на заразени со коронавирус со цел да се спречи појава на локални жаришта.

Според најновите податоци, повеќе од 290.000 луѓе се заразени во Велика Британија, а 44.830 луѓе починале.

Земјите ширум светот, вклучително и Србија, повторно ги заоструваат ограничувањата заради корона вирусот, со цел да се справат со нови епидемии и зголемување на бројот на пациенти, откако глобалната инфекција надмина 13 милиони. Светската здравствена организација предупреди дека нема „краток пат за излез од пандемијата“.

На пример, Хонг Конг ќе воведе нови строги мерки на социјално растојание од полноќ во вторник, најтешки од почетокот на пандемијата, пренесува „Гардијан“. Властите предупредуваат дека ризикот од голема епидемија е исклучително голем.

Новите мерки значат дека маските се задолжителни во јавниот превоз, а рестораните ќе можат да обезбедат услуга за носење од 18 часот. А.Н.