Повеќе од 2.977.190 луѓе се заразени со вирусот ширум светот, повеќе од 206,000 луѓе починале, а повеќе од 874,000 се опоравиле, се вели во најновата информација на веб-страница на Worldometers.Добрата вест е дека процентот на сериозно или критично болни луѓе опадна и сега изнесува три проценти. Заразата се шири во 210 земји и територии и на два меѓународни крстосувачи.

САД имаат најголем број смртни случаи – повеќе од 54.000. На второ место е Италија со повеќе од 26.000 и на третото место е Шпанија со повеќе од 23.000 починати. Потао е Велика Британија, која исто така има повеќе од 20.000 жртви, а потоа следува Белгија со над 7.000 починати.

Поради фактот дека ограничувањето ги парализира економиите ширум светот, некои влади размислуваат да им дозволат на пациентите кои се опоравиле од новиот вирус да патуваат и да се вратат на работа, но Светската здравствена организација (СЗО) смета дека ова би било лош потег.

Во САД, бројот на луѓе отруени од белило се зголемува, верувајќи дека помага против короната на вирусот. Овој феномен се совпаѓа со советите на американскиот претседател Доналд Трамп за инјектирање средства за дезинфекција за да се спречи корона вирусот.

Преработувачката индустрија во Италија ќе започне со работа на 4 мај како дел од ублажување на мерките за ограничување наметнати од коронарната пандемија, додека училиштата ќе чекаат за септември, рече премиерот Џузепе Конте.

Повеќе од 30 000 случаи на вирусот корона се регистрирани во Африка и инфекцијата е присутна во 54 земји, соопшти денеска Африканскиот центар за контрола и превенција на болести. Досега во Африка починале 1.374 луѓе од КОВИД 19, се вели во извештајот. Само две африкански земји не ја регистрирале болеста, Лесото и Комороските острови, пренесува АП. Најмногу случаи се пријавени во  Јужноафриканска Република – 4.361, а потоа следат Египет, Мароко и Алжир.

Во Србија, регистрирани се уште 263 случаи на коронарен вирус, од 4.365 тестирани и 5  починати, или вкупно 156 починати. Вкупно 1.182 пациенти се излечиле до денес, а 85 од нив се на респиратор.

Еден 83-годишен пациент кој бил позитивен на корона вирус починал во Клиничкиот центар на Црна Гора (КЦЦГ), велат од институцијата. Тој е седма жртва на вирусот во Црна Гора и имал сериозни хронични заболувања, пренесува РТЦГ.
Осум ново заразени се регистрирани во Словенија во изминатите 24 часа кај 794 тестирани лица. Едно лице починало вчера како последица на инфекцијата, а вкупниот број починати досега е 82, јавуваат словенечките медиуми.

Шпанија денеска соопшти дека 288 луѓе починале во изминатите 24 часа како резултат на инфекција на корона вирус, што е најниска бројка во последниве повеќе од еден месец.

Во Словачка, бројот на заболени од новиот вирус се искачи на 1.379, бидејќи во последните 24 часа се потврдени уште шест случаи, соопшти кризниот штаб на земјата.

Според најновите официјални податоци, во Англија, Шкотска и Велс, во последните 24 часа починале 368 лица во болниците како резултат на инфекција на корона вирусот, вкупно 18.520 досега. Како што пренесува BBC, овој број не вклучува смртни случаи на КОВИД-19 надвор од болничките установи, како што се старечки домови и други места.

Саудиска Арабија  е повеќекратно погодена од коронарната пандемија на вирусот. Од една страна, тој мора да се справи со брзиот пораст на бројот на заразени лица и глобалниот пад на цената на нафтата, а од друга страна, се заканува на враќање на ултраконзервативните вахабисти, проценува ДВ.

Болниците во кинескиот град Вухан, од каде започна ширењето на вирусот, повеќе немаат пациенти во болници, изјави денеска портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг.

Н.С.