Стасуваат шокантните податоци за 133 починати во текот на еден ден во Италија, со што вкупниот број на фатални случаи достигна 366 лица. Од денеска, понеделник, Алиталија ги укинува сите домашни и меѓународни летови од аеродромот Малпенса кон Милано.

Властите во Рим го критикуваа начинот на кој започна карантинот во северна Италија. Според локалните медиуми, патувањето навистина не е ограничено и многу луѓе не се свесни за тоа што е дозволено, а што не е дозволено. Во исто време, владата затвора луѓе кои не го почитуваат карантинот. Во неделата, скоро цела Северна Италија беше прогласена за „црвена зона“. Меѓу заразените е и началникот на Генералштабот на италијанските вооружени сили, генерал Салваторе Фарина. Според АНСА, генералот се чувствува добро и во моментов се наоѓа во приватна болничка соба. Карантинирани се околу 16 милиони луѓе.

Во Франција има над 1000 регистрирани лица со вирусот, а државата ја разгледува можноста да ги затвори границите со Италија.

Според најновите податоци, во нашиот регион, Албанија стана најновата земја што ја откри болеста. Досега заразени нема само во Турција, Кипар, Косово и Црна Гора.

Во САД се следат крузерите

Бројот на заразени од вирусот во Соединетите држави надмина 500 лица, соопштија државните и локалните здравствени служби. Според владите на Соединетите држави и Американскиот центар за контрола и превенција на болести, 512 случаи на нов вирус се потврдени во САД. Од нив, 49 пациенти дошле од Вухан и крстаречкиот брод Дијамант принцези, додека 21 биле од бродот „Гранд принцеза“, објави синоќа Си-Ен-Ен. Случаи со вируси се откриени во 33 американски држави и округот Колумбија.

Од здравствените служби на САД информираат дека постои опасност и друг голем брод за крстарење да има заразени со коронавирус. Соединетите држави објавија дека ја следат состојбата на трет брод. Синоќа беа потврдени десетици инфекции на бродот „Гранд принцеза“. Се претпоставува дека бродовите си го разменувале екипажот со бродовите на кој што изби заразата  Дијамантската принцеза, а кој стоеше со недели во Јапонија и Големата принцеза, која беше изолирана во Соединетите држави во петокот. Повеќе од 20 луѓе починаа во првиот брод, а на вториот не му беше дозволено да се прикотви во Сан Франциско. Бродот на Големата принцеза има 3500 луѓе, кои веројатно ќе бидат ставени во карантин две недели.

“Ние го набљудуваме бродот што можеби си го разменил екипажот со Дијамантската принцеза и Гранд принцеза. Договоривме со крстаречките компании да ги зајакнеме коронавирусните проверки на  нивните пловни објекти. И додека се разговара за новите правила за карантин за сите бродови, развиваме план за тоа како да ги лекуваме заразените од коронавирус “, рече државниот секретар на САД, Мајк Пенс.

А.Н.