Плоштадите во Италија се празни, а цела Италија е во изолација. Собранието е забрането во Франција, над 500 заразени во САД. Грција има 84 заразени, потврден е првиот случај на Лезбос. Два нови случаи на корона вирусот има во Словенија, бројот се искачи на 25. Неофицијални информации се дека еден од водечките луѓе на Универзитетскиот клинички центар во Љубљана е меѓу двајцата ново заразени.

Петмина конгресмени изложени на коронавирус, од кои некои се во контакт со Трамп

Петмина американски законодавци се во изолација од понеделник, а најмалку двајца од нив биле во контакт со американскиот претседател Доналд Трамп.Иако сите тврдат дека немаат симптоми на вирусот корона, тие ќе останат во доброволен карантин 14 дена.

Нема фудбал

Откако премиерот на Италија, Џузепе Конте објави карантин на цела територија на Италија, тој најави и дека Серија А е суспендирана до понатамошно известување.

Палење пари во Јужна Кореја

Централната банка на Јужна Кореја одлучи две недели да ги чува сите парични средства што ги добива од локалните банки за да ги задржи заразените банкноти „чисти“ во меѓувреме. Покрај тоа, земјата исто така ќе ги зајакне процесите за палење на белешките што може да се заразени за да се спречи ширењето на вирусот. Централната банка, пак, ќе продолжи да го користи процесот на дезинфекција на банкнотите пред да бидат пуштени во промет. Ова значи дека парите ќе се загреваат на 150 степени и потоа се држат на 42 С.

Францускиот министер за култура Франк Ристер е заразен од коронавирусот, објави неговиот кабинет и додаде дека е добро и е во домашна нега. Ристер минатата недела помина неколку дена во Националното собрание потврдувајќи неколку случаи на инфекција. Службите на премиерот изјавија дека „министрите подлежеле на истите правила како и сите Французи“. „Правилата на претпазливост важат и за владата“, велат од неговата канцеларија.

Министерот за култура бил во Собранието пред Комисијата за култура. Откако објави дека е заразен, тој рече дека нема да присуствува на настаните закажани за овој викенд. Пет пратеници и двајца членови на персоналот на Националното собрание биле исто така заразени со коронавирус, од кои двајца биле членови на Комисијата за културни работи. Риестер не е првиот заразен владин претставник во светот, меѓу позитивните се неколку ирански високи функционери.

Петти случај на вирус во БиХ и седми во Северна Македонија

Во БиХ беше потврден петтиот случај на корона вирусот во понеделникот вечерта, а станува збор за пациент од Зеница, пренесува Klix.ba. Жената пристигнала од Ломбардија и е сместена во болницата во Зеница.

Над 200 лица се во изолација во Северна Македонија и официјално 7 регистрирани лица со корона вирус.

Прв случај на корона на островот Лезбос, во моментов 84 заразени во Грција

Регистриран е првиот слулај  на вирусот корона на островот Лезбос. Ова е прв случај на грчки остров каде неодамна пристигнале стотици мигранти. Властите регистрираа 11 нови случаи во понеделникот, со што 84 лица во моментов се заразени на национално ниво. Ново регистрираната 40-годишна жена неодамна се вратила од аџилак во Израел, таа е во изолација од неделата, а нејзините деца не биле на училиште.

Словенија „се бори против времето“ за да спречи појава на корона вирусот

– Вистинското прашање е дали сме способни да го ограничиме и забавиме ширењето на вирусот, така што опасноста не го надминува капацитетот на нашето здравје, рече идниот словенечки премиер Јанез Јанша. Во Словенија досега се пријавени 23 случаи, од кои 7 се меѓу здравствените работници. Властите велат дека нема потреба да се затвораат училиштата и градинките.

Во Србија е забележан втор случај на вирусот корона, инфициран е Кинез

Дури 101 лице беше тестирано за вирусот корона во понеделникот, а само еден тест беше позитивен. Тоа е кинески државјанин, соопшти Министерството за здравство на Србија. Првиот запишан случај во Србија беше на 6 март со српски државјанин кој престојувал во Италија и Будимпешта.

Цивилната заштита во Италија објави дека од вчера се пријавени 97 нови смртни случаи како резултат на вирусот корона. Така, до вечерва, коронота уби 436 луѓе во Италија. Вкупниот број заразени во оваа земја е 7985.

Сите земји од ЕУ имаат корона вирус

Кипар во понеделникот пријави два случаи на инфекција со коронавирусна инфекција на нејзината територија, што значи дека епидемијата се шири во сите земји на ЕУ, пренесува Франс Прес, додека шефот на Светската здравствена организација вели дека „опасноста од пандемија станала реална“.

– Имајќи предвид дека коронавирусот пристигна во многу земји, опасноста од пандемија стана реална. Но, тоа ќе биде првата пандемија во историјата што треба да се контролира. Во суштина, ние не сме во прегледи на вирус – рече лидерот на СЗО, Тедрос Аданом Габриезус, на конференцијата за медиуми во Женева.

Според СЗО, пандемијата се прогласена кога ќе се појави нова зараза за која луѓето сè уште не развиле имунитет, се шири над очекувањата над тежината на болеста, пишува британскиот Гардијан.

Габриезус повтори дека одлучувачкото и навремено дејствување може да го забави ширењето на вирусот и дека повеќето заразени ќе се опорават. Тој, исто така, истакна дека 93 проценти се заразени во четири држави.

Хаос во затворите во Италија

По вонредната одлука на италијанската влада да го ограничи директниот контакт на затворениците со семејствата, настана хаос во затворите низ целата земја. Шестмина затвореници се убиени и е хаотично пред затворите, каде што семејствата на затворениците се тепаат со полицијата.

Во Иран, 27 луѓе умреле од алкохол, верувајќи дека го лекува корона вирусот

Дваесет и седум лица починаа во Иран од фалсификуван алкохол, по гласините дека алкохолни пијалоци го лекуваат новиот коронавирус, објави во понеделникот официјалната новинска агенција Ирна. Иран, каде во понеделникот се пријавени 237 смртни случаи, е една од најтешко погодените земји со СОВИД-19, по Кина и Италија. Исламската Република Иран забрани продажба и пиење алкохол, но локалните билтени редовно известуваат за смртоносно труење поврзано со алкохол.

Ирна изјавува дека 20 лица починале од труење со алкохол во провинцијата Хузастан, во југозападниот дел на земјата, а седум во Алборц, провинција што граничи со Техеран. Ирна додава, повикувајќи се на локалниот медицински лидер, дека 218 лица биле примени во болницата за труење во Ахваз, главниот град на Хузастан.

Исто така, Иран ослободи околу 70.000 затвореници од затворите заради епидемија на коронавирус во земјата, изјави во понеделникот иранскиот министер за правда, Ебрахим Раиси, објави во понеделникот порталот на Министерството за правда.

„Ослободувањето на затворениците е до тој степен да не се загрозува безбедноста во државата“, рече Раиси. Раиси не појасни дали и кога, ослободените ќе се вратат во затвор.

Полска воведува санитарни контроли на границата со Германија и Чешка

Полска воведува санитарни контроли на границата со Германија и Чешка за да спречи натамошно ширење на коронавирусот, рече во понеделникот премиерот Матеуш Моравиески и додаде дека е рано да се зборува за влијанието на коронавирусите на изборите во мај. Во Полска, 16 лица се заразени со коронавирус, а земјата во понеделникот објави пет нови случаи. Тие се регистрирани во Варшава, Вроцлав и Краков. Премиерот рече дека проверките ќе започнат во 15 часот во понеделник. Засега ќе покрие четири премини каде ќе се вршат здравствени прегледи на границата со Германија и еден на границата со Чешка, главно преку автобуси од Италија.

– Но, сакам да истакнам дека во наредните часови ќе ги зголемиме контролите и на другите граници, – додаде тој.

Лидерите на ЕУ на онлајн конференција за коронавирусот

Претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел, во понеделникот објави дека ќе има конференциски повик со лидерите на државите членки за кризата со епидемијата на коронавирус.

– После консултацијата, ќе одржам телефонска конференција со членовите на Европскиот совет (шефови на земји-членки). Треба да работиме заедно за да го заштитиме здравјето на нашите граѓани – рече Мишел преку Твитер.

Германската влада објави серија мерки, вклучувајќи дополнителни 12,4 милијарди евра инвестиции во текот на следните четири години, за поддршка на економската активност опфатена од епидемијата на вирусот корона. Мерките беа договорени по разговорот во неделата на партиите во владејачката коалиција на канцеларката Ангела Меркел.

ЕК: Итен договор за дополнителен буџет за ефикасно реагирање 

Претседателот на Европската комисија Урсула фон дер Лејен во понеделникот предупреди дека е потребен договор за седумгодишен буџет што е можно поскоро, така што Европската унија може ефикасно да се справи со најголемите предизвици со кои се соочува во моментов – коронавирусот и мигрантската криза.

– Без нов буџет, нема да можеме соодветно да одговориме на горливите предизвици. Ова е итен повик за сите членови да се согласат за буџетот – рече Урсула фон дер Лејен на прес-конференција на која зборуваше за нејзините први 100 дена како шеф на Европската комисија.

Одложени се сите квалификациски натпревари за Светскиот куп во Азија во март и јуни

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) и Азиската фудбалска конфедерација (АФЦ) се согласија да ги одложат сите квалификациски натпревари за СП 2022 година, што требаше да се одиграат во март и јуни заради епидемијата на коронавирус.

– По консултациите со членовите на АФЦ, ФИФА и АФЦ се согласија да ги одложат престојните квалификациски игри за Катар во 2022 година – објави ФИФА. Помеѓу 26 и 31 овој месец и помеѓу 4 и 9 јуни требаше да се одиграат 60 натпревари од Азиската квалификациска зона.ФИФА додаде дека некои натпревари сепак може да се играат доколку ривалите се договорат  да играат и ако ги исполнат безбедносните стандарди што мора да ги исполнат и АФЦ и ФИФА.

Едно лице вработено во седиштето на НАТО во Брисел има коронавирус, изјави во понеделникот портпарол на НАТО. Работникот е во самоизолација и имаше треска минатата недела по враќањето од одмор во северна Италија. НАТО соопшти дека колегите кои работеле во непосредна близина на заразениот работат од дома.

Поради корона вирусот, НАСА го затвори седиштето во Калифорнија

Американската администрација за цивилно воздухопловство и вселенско истражување, НАСА, исто така го потврди првиот случај на инфекција на коронарна вирус кај нејзините вработени. Случајот беше потврден во неделата, врз основа на што тие се определија за ригорозни мерки. Центарот за истражување на Амес во Mountain View, Калифорнија, е затворен, така што сите вработени ќе работат од дома сè додека не се утврди дека просторот е безбеден за здравјето, како и неговите вработени.

Вработен во Дизниленд е позитивен на корона вирусот 

Дизниленд во Париз потврди дека еден од нејзините вработени е позитивен на вирусот, но тематскиот парк сепак нема да биде затворен за јавноста. Дизниленд соопшти дека го проверуваат персоналот со кого вработениот бил во контакт и дека се сигурни дека вработениот немал никаков контакт со посетителите.

Во Португалија и Словенија училиштата затворени поради вирусот

30-тиот случај на вирусна инфекција во Португалија е потврден и властите одлучија да ги затворат училиштата во Фелгуеирас и Лусада. Повеќе од 40 Португалци во моментот се наоѓаат на бродот Луксор во Египет, чекајќи преглед на здравствените услуги, како резултат на десетици случаи на инфекција на коронарна вирус откриена на крстарење.

Во Словенија затворени се универзитетите и училиштата поради ширењето на заразата.

Н.Д.