Мадрид и Лондон се соочуваат со потешки епидемии на коронарна епидемија од Ломбардија во Италија, при што стапката на смртност во двата града се дуплира на секои два дена. Сепак, Њујорк би можел да ги надмине сите во црната статистика. Ломбардија во Италија го замени Вухан во Кина како најтешко погодениот регион во светот со вкупно 6.820 мртви, но доколку се разгледа стапката на смртност, Лондон и Мадрид би можеле да станат следните најголеми жаришта Ломбардија во Италија го замени Вухан во Кина како најтешко погоден регион во светот со вкупно 6.820 мртви. Но, ако треба да се земат предвид стапките на смртност, Лондон и Мадрид би можеле да станат следните најголеми жаришта.
Во Лондон, бројот на смртни случаи од коронарен вирус се удвојува на секои два часа, што е еден ден побрзо отколку во остатокот од Велика Британија, пренесува Дејли Меил.

87 пациенти починале во Велика Британија од вторник до среда, од кои 21 во Лондон. Бројот на загинати во земјата се зголеми за речиси шест пати неделно.

Во Шпанија, вооружените сили побараа хуманитарна помош од НАТО откако бројот на загинати во земјата надмина 3.000, а бројот зарази 40.000. Шпанија е втора земја по Италија која ја надмина Кина во однос на жртвите, со најтешко погодена во Мадрид, со 12.352 заразени, нешто помалку од една третина од вкупниот број, и со 1.535 мртви. Шпанија регистрираше уште 655 смртни случаи од корона вирус во последните 24 часа. Пратениците на шпанскиот парламент утрово го одобрија продолжувањето на вонредната состојба по долгата дискусија. Европратениците ги одобрија мерките за итни случаи, вклучително и државна блокада, со која ќе се бара луѓето да останат во домовите уште 15 дена или до 12 април, освен во случај на итна потреба, да одат на храна, лекови и работа.

Надвор од Европа, во Америка, бројот на жртвите се зголемува малку побавно отколку во другите земји, но „кривата на смртта“ во Њујорк е многу построга отколку во остатокот од земјата и наскоро би можела да го престигне Мадрид. Повеќе од 12.000 луѓе се тестирале позитивно во градот, а 125 починале. Државниот карантин стапи на сила во неделата вечерта.

Според последните информации на Министерството за здравство, вкупно 457 потврдени СОВИД 19 случаи се регистрирани во Србија, а уште три лица починале како резултат на корона вирус. Вирусот однесе вкупно седум животи во Србија. Бремена жена која е во ГАК во Белград е заразена со вирусот, потврди Блиц. Како што пренесува порталот во ГАК „Народен фронт“, жената што лежи кај нив е тестирана и е откриено дека е заразена со вирусна корона.
Клиничкиот центар на Црна Гора лекува 15 пациенти кои го потврдија присуството на вирусот Ковид-19, од кои едниот е прикачен на респиратор.

Во Хрватска се потврдени 39 нови случаи на инфекција со корона вирус, што го зголемува бројот на 481 лице. 74 годишен жител на Загреб почина на Клиниката за инфективни болести „Фран Михалјевиќ“. Тој е втора жртва на вирусот во Хрватска.

Бројот на корона вирус инфицирани во Германија се зголеми на 36.508, додека 108 лица починаа, според Институтот Роберт Кох. Бројот на заразени лица се зголеми за 4.995 во однос на претходниот ден.

Во обид да спречи вирусот да се шири понатаму, боливиската влада воведе вонредна состојба и ги затвори границите.

Швајцарија има поголема стапка на инфекција на корона вирусот од Италија, а во моментов има 10.000 заразени лица, но во однос на смртните случаи, ситуацијата е многу подобра отколку во Италија.

Во Австрија, според податоците на Министерството за здравство, 5.888 лица биле тестирани позитивно за вирусот корона.

Германската канцеларка Ангела Меркел по втор пат беше негативна за тестирање на коронарната вирусна инфекција, соопшти синоќа нејзиниот кабинет.

Снимка: iStockБројот на починати од корона вирусот во Турција се зголеми за 15 денес и сега изнесува 59, рече министерот за здравство Фахретин Коца, но загрижува и тоа што бројот на заразени за едно деноноќие порасна за повеќе од 1000 лица.

Бројот на потврдени случаи на инфекција со вирус на корона во Холандија е зголемен за 1.019, или 16 проценти, соопштија денеска здравствените власти во земјата.

Бројот на случаи на инфекција на коронарна вирус во Ломбардија, северна Италија, денес се зголеми за околу 2.500, откако падна пред неколку дена. Но, кривата на смртни случаи повторно се искачува, па во последните 24 часа регистрирани се нови 712 лица, со што вкупниот број на починати до сега изнесува 8215 лица. Еден од најстарите пациенти заразени со вирусот „Ковид-19“, 101-годишен маж од италијанскиот град Римини, се опорави од вирусот.

Светската здравствена организација (СЗО) во вторникот предупреди за ескалација на епидемијата во САД и дека наскоро може да стане епицентарот на пандемијата.
Петагон претпоставува дека епидемијата во САД ќе трае најмалку неколку месеци и дека ситуацијата ќе се нормализира во јули.

Гувернерот на Њујорк, Ендру Куомо, вели дека бројот на заразени во државата двојно се зголемува на секои три дена.

Н.С.