До денес, 118.533 луѓе се зааразени со вирусот, додека бројот на активни случаи е 49.161. Од нив, 88% (43.111) имаат поблага форма на болеста, додека 12% (6.045) се во критична состојба. До денес, 65.105 пациенти ширум светот се опоравиле од вирусот коронас.
Драматичната состојба продолжува во Италија, откако премиерот Џузепе Конте во понеделникот нареди забрана за собранието и ја прогласи Италија за „заштитена зона“. Тој ги повика Италијанците да избегнуваат патувања и да „останат дома“.

Во Хрватска беше потврден 15-тиот случај на инфекција со вирусот, а во Словенија бројот скокна на 31. Италија забележа најголем скок на смртни случаи за еден ден. Со 168 нови смртни случаи, вкупниот број на починати е 631.

Турција пријави прв случај на заразен од корона вирусот

Турскиот министер за здравство Фахретин Коца објави доцна во вторникот дека првиот случај на коронавирус е пријавен и во таа земја.

– Коронавирус е откриен кај машки пациент. Неговото семејство беше ставено под набудување “, рече Коца.

Турција беше една од последните земји во поширокото европско соседство во кое досега не се пријавени случаи на вируси. Според Универзитетот Џонс Хопкинс, кој ја следи светската епидемија, коронавирусот во Европа сè уште не пристигнал во Црна Гора и во Косово.

Ангела Меркел песимист во однос на корона вирусот

Германската канцеларка Ангела Меркел упати сериозна објава во парламентот во вторникот, порачувајќи им на членовите дека 60 до 70 проценти од германското население би можеле да се заразат со вирусот во одреден момент, пишува „Билд“.
Светската трговска организација (СТО) објави дека ќе ги прекине сите состаноци помеѓу 11 и 20 март, откако е потврдено дека еден од вработените е заразен со новиот вирус на корона.
Откако во германската провинција Саксонија-Анхалт беше потврден првиот случај на  корона вирусот, инфекцијата ги зафати сите провинции во таа земја. Присуството на вирусот е потврдено кај 20-годишен млад човек од Хале, кој се вратил од северна Италија, соопшти Министерството за труд и социјала. Според Институтот „Роберт Кох“, бројот на заразени во Германија е 1.139.

Сопственикот на Олимпијакос и Нотингем Форес, Евангелис Маринакис денес објави на социјалните медиуми дека резултатот од неговиот тест за коронавирус е позитивен.

Њујорк распоредува Национална гарда заради коронавирус

Гувернерот на државата Њујорк во вторникот објави дека донел одлука да распореди трупи на Националната гарда во Њу Рошел, во северните предградија на Њујорк, во фокусот на епидемијата на коронавирус во таа држава.

Гувернерот Ендру Куомо рече дека војниците на Националната гарда – не се наведени по број – ќе бидат распоредени во „изолациската зона“ на 1,6 км од тој град со големина од 80.000 жители, со задача да „обезбедат снабдување со храна и да ги дезинфицираат училишта“.

Два нови случаи во БиХ

Уште два случаи на коронавирус беа потврдени во БиХ во вторникот, при што бројот се зголеми на седум, а властите забранија влез во земјата од државјани на Италија и Кина, двете најтешко погодени земји.

Пријавени се два нови случаи во Зеница, според лица кои биле во контакт со 51-годишната жена чиј вирус е идентификуван во понеделникот, потврдија за локалните медиуми Себија Изетбеговиќ, директор на Клиничкиот центар во Сараево, каде се вршат тестови.

Другите четворица пациенти се од Бања Лука и блискиот град Челинац. Нешто повеќе од 500 луѓе во моментот се изолирани и се под посебен надзор во цела БиХ поради осомничен за коронавирус.

Патникот од Канада одбил карантин, не добил дозвола за влез во Хрватска

Дино Козлевац од седиштето на цивилната заштита на округот Истра рече на прес-конференција во вторникот дека едно лице (кое сакало да влезе во Истра затоа што доаѓало од северна Италија) морало да биде примено на граничниот премин Плаванија. во карантин, но на крајот се откажал и не ја минал границата.

И следната пленарна сесија на ЕП во Брисел наместо Стразбур

Следната пленарна седница Парламенатрното собрани на Советот на Европа ќе се одржи во Брисел и ќе трае само два дена, на 1 и 2 април, наместо вообичаените четири.

Намалена продажбата на мобилни телефони во Кина 

Испораките на мобилни телефони во Кина беа преполовени во февруари во однос на истиот период лани, се покажа во извештајот во вторникот, што се одразува на сериозни економски последици од епидемијата на коронавирус. Кинеските производители продале скоро три четвртини помалку отколку во истиот период минатата година, се вели во извештајот на кинеската академија за комуникација и информатичка технологија.

Црна Гора сè уште без коронавирус, но воведени се строги превентивни мерки

Сè уште не се пријавени случаи со коронавирусна инфекција во Црна Гора, но во вторникот црногорските здравствени власти воведоа строги превентивни мерки, вклучително и забрана за патување во најпогодените земји, како и пристигнувања на патници од тие земји.

– Забрането е патување во Италија, Шпанија, Иран и Кина. Списокот не е конечен и ќе се промени како што се развива епидемиолошката состојба. Исто така, им е забрането да доаѓаат од овие земји во Црна Гора – објави црногорскиот министер за здравство Кенан Хараповиќ на вонредна прес-конференција.

Тој исто така рече дека црногорските граѓани кои се нашле во транзит и при нивното враќање од Италија, Шпанија, Јужна Кореја, Иран и Кина ќе бидат ставени во домашна изолација и ќе им биде ограничено да се движат 14 дена.

Премиерот на Словенија во заминување, Марјан Сарец, преку Твитер објави дека побарал од Министерството за здравство и внатрешни работи да ги затворат границите кон Италија и ги повика словенечките граѓани да се вратат дома. СТА наведува дека затворањето на границата ќе се однесува само на патници.

Слична постапка претходно беше спроведена од Австрија, која воведе исклучок само за Австријците кои се враќаат дома и за оние со здравствени уверенија.

Кси го посети Вухан за прв пат од избувнувањето на заразата

Кинескиот претседател Кси Џинпинг го посети Вухан, епицентарот на епидемијата, за прв пат по избувнувањето на коронавирусот во вторникот, како знак дека кинеските мерки за контрола на ширењето на вирусот се успешни. Кси пристигнал во Вухан истиот ден кога властите затвориле 14 привремени болници што биле отворени заради епидемијата на коронавирус, објави весникот. Претходно во вторникот, Пекинг објави дека само 19 нови инфекции се пријавени во понеделникот, што е значително намалување од 40 дена порано. Исто така е трет ден по ред без нови случаи надвор од провинцијата Хубеи, чиј главен град е Вухан.

„Ситуацијата за спречување на коронавирусот во Хубеи и Вухан покажува позитивни промени, има постепено подобрување, а целта за стабилизирање и враќање на ситуацијата првично беше реализирана“, рече Кси, а објави државната новинска агенција Ксинхуа.

Италија проширува пакет мерки за да ги ублажи ефектите од епидемијата

Италијанската влада ќе одобри мерки вредни 10 милијарди евра за ублажување на ефектите од вирусотво економијата и општеството и најави стопирање на трошоците, за даноците и хипотеките. Првиот круг ќе вклучува, според зборовите на Патануели, суспендирање на капиталните исплати за даноци и хипотеки за да се олесни притисокот врз малите бизниси и домаќинствата. Други мерки ќе бидат воведени последователно.

Најмногу смртни случаи се пријавени во Иран во последните 24 часа

Од почетокот на епидемијата на коронавирус, најмногу смртни случаи се регистрирани во последните 24 часа. За еден ден, дури 54 пациенти починале, а вкупно 291 починале како резултат на коронарен вирус. Во моментов во Иран се заболени 8042 луѓе.

Данска го прекина целиот воздушен сообраќај од „црвените области“

Според Данска, целиот воздушен сообраќај од земјите погодени од вирусна коронарна епидемија е суспендиран, одредбата стапува на сила во вторник, а забраната важи за патници од Италија, Јужна Кореја и Иран.

Иако Казахстан нема регистрирани случаи на вирус корона, на патниците од Италија, Германија, Шпанија и Франција ќе им биде забранет влез во земјата за да се заштитат од вирусот.

Претседателот на Европскиот парламент во карантин по престојот во Италија на почетокот на март. Дејвид Сасоли, претседател на парламентот на ЕУ, најави дека ќе ги извршува своите должности дома во наредните две недели, бидејќи минатиот викенд беше во Италија.

„Бритиш ервејс“ ги откажа сите летови кон Италија

Британската министерка за здравство Надин Дорис е заразена со корнавирус. Министерката вечерва соопшти дека веднаш штом дознала дека е заразена ги презела сите мерки кои се препорачуваат и сега е во самоизолација дома. Британска авиокомпанија е принудена да ги откаже летовите кон Италија. Безбедносната мерка ќе трае до 4 април, а летовите се откажани од Виз Ер и Норвежиан, како и од EasyJet. Ако се појават дури и најмалите симптоми на вирусот – граѓаните мора да останат во своите домови. Велика Британија во моментов е во првата, од четири фази на спречување на ширењето на вирусот. 2500 лица биле тестирани на вирусот корона, а 319 од нив се покажале како позитивни, додека тројца починале.

 Во САД, алармантна состојба, петнаесет заразени починале за неколку часа без ниту еден симптом

Сето тоа се случи во Центарот за животна грижа во Киркланд, епицентарот на вирусот во Вашингтон. Тие сè уште се следат за десетици вработени кои се заразени, а болничкиот персонал бара помош. Во САД во моментов има 729 вируси заразени корони, од кои 26 се мртви.

 Чешка во паника, затворените училишта, но колеџите продолжуваат да работат

По потврдените 31 случај, властите решија да ги затворат сите основни и средни училишта, но колеџите ќе продолжат да работат нормално. Забранети се и сите јавни собири за повеќе од сто лица.

Прв случај на инфекција има и во Северен Кипар, заразен е 65-годишна Германка. Жената била на Кипар како турист и била во група од околу 30 луѓе кои беа пренесени во градот Фамагуста во карантин – хотел.

Во последното деноноќие има повеќе заразени на Филипини, скокнувајќи на 33 лица. Министерството за здравство објави дека бројот на заболени од коронарен вирус се искачи на 33, додека 24 лица биле заразени претходната ноќ.

По четвртиот потврден случај на короната, Малта ги запре сите патнички линии со Италија, нејзиниот најблизок сосед и главен извор на храна и други добра. Сите летови меѓу островот и Италија се прекинати, а секојдневниот сообраќаен траект помеѓу Малта и Сицилија ќе биде ограничен само на лекови и шпедиција.Првите три случаи на корона вирусот на Малта се случиле во семејство кое патувало во Италија и се вратило преку Рим.
Монголија во вторникот објави дека е потврдено дека француски државјанин кој работи во земјата е заразен со коронавирус. Националната комисија за вонредни состојби објави дека станува збор 57-годишен маж, кој патувал во Монголија од Франција и минал низ Москва. Владата идентификуваше 42 лица со кои се соочил пациентот и уште 120 лица кои биле во близок контакт со него, а кој работи  во јужната провинција Дорногови и е во стабилна состојба.

Н.С.