Според најновите податоци, бројот на заболени од вирусот корона во светот е 1.677.190, додека бројот на починати надминува сто илјади (101.559).

Досега се излечиле 372.403 лица, според веб-страницата на Worldometers. До денес, епидемијата зафати 210 земји и територии и два меѓународни крстосувачи.

Најголем број заразени лица се во САД со 489.268 лица, по што следат Шпанија со 157.053, Италија со 147.577, Франција со 124.869, Германија со 119.624, Кина со 81.907, Велика Британија со 73.758 и Иран со 68.192 пациенти.

Најголем број на смртни случаи како резултат на вирусот корона сеуште има регистрирано во Италија, 18.849 лица, иако САД се приближуваат до 18.015 мртви, по што следат Шпанија со 15.970 и Франција 13.197.
Во Србија се заразени вкупно 3.105 луѓе, а вкупно 71 мртви од почетокот на епидемијата. Српските доктори најавуваат дека следната недела ќе биде многу тешко, со зголемување на бројот на заболени и починати од „Ковид 19“.
Во Шпанија во изминатите 24 часа имало помалку смртни случаи од вирусот корона – 523 лица, со што вкупната бројка на смртни случаи достигна 15.970, соопшти Министерството за здравство. Бројот на загинати продолжи да опаѓа втор последователен ден.

Поради стотиците смртни случаи на вируси во старечки домови во Милано и во целиот регион Ломбардија, започната е истрага за да се утврди дали не е реагирано соодветно.

Само за ден: Нови 980 жертви с коронавирус във ВеликобританияВирусот Корона се шири во Африка. На овој континент 11.943 лица се заразени со новата вирус на корона, 608 починаа, а случаи се забележани во 52 од 54 африкански држави, соопшти денеска регионалната мисија на Светската здравствена организација (СЗО).

Во Велика Британија, бројот на жртви расте од ден на ден. Беше снимен нов црн рекорд со 980 мртви. Бројот на смртни случаи од вирусот се зголеми на 8.958, соопштија денеска здравствените власти. Портпаролот на британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека премиерот ја напуштил единицата за интензивна нега и брзо се опоравува.

Мерките на претпазливост се затегнати во Јапонија. Градските власти на Токио побараа построги рестриктивни мерки и наредија затворање на бројни продавници и ресторани, додека туристите од поранешната јапонска престолнина Кјото ги повикаа туристите да не доаѓаат заради епидемијата на вирусот корона, пренесува Ројтерс. Откако се согласи со кабинетот на јапонскиот премиер Шинзо Абе, гувернерот на Токио, Јурико Коике, најави дека ќе нареди затворање на бројни продавници, ресторани, кафулиња и продавници од недела од 12 април до 6 мај.

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 88 новозаразени и сега има 1.495 лица. Хоспитализирани се 343 лица, а вкупно починала 21 лице, соопштија денеска на редовната прес-конференција. Меѓу заразените, 52 проценти се жени, со просечна возраст од 49,5.

Швајцарија бележи пораст на бројот на жртви на вирусот корона, кој во моментов има 1.001, соопшти Министерството за здравство на земјата. До четвртокот, 756 лица беа пријавени за починати од вирусот.

Н.Д.