Корона вирусот КОВИД-19 се прошири во 193 земји и територии, со околу 374.000 заразени. Досега има околу 16.350 смртни случаи, со повеќе од 100.000 закрепнати пациенти.

Според анализите на Светската здравствена организација, закрепнувањето на пациенти со умерено комплицирани симптоми трае околу две недели, додека пациентите со тешки симптоми закрепнуваат по повеќе од шест недели.

Во обид да се ограничи натамошното ширење на вирусот, се воведуваат невидени рестриктивни мерки низ целиот свет – затворање или строги гранични контроли, ограничувања или забрани за јавни собири и само изолација.

Земјите што се на врвот на листата се Кина, Италија и САД. Во Кина ситуацијата е мирна. По четири последователни дена на раст, копното на Кина бележи пад на бројот на пациенти, што беше 39 вчера и 46 дена порано.
Од друга страна, драматични зголемувања на бројот на заразени лица се забележани во Италија, САД и Шпанија. Италија минатата недела ја престигна Кина во однос на смртните случаи од коронарниот вирус и во моментов е најтешко погодената европска земја. Во Италија се регистрирани повеќе од 63.000 случаи и починале 6.077 лица. Повеќе од 7.000 луѓе закрепнале. Во Шпанија, за еден ден, бројот на жртвите скокна за 434 година и сега е повеќе од 2.200.

За последните 24 часа починало 651 лице во Италија, што е за прв пат намалување на бројот на починати, односно една петтина помалку од претходниот ден.

Две недели откако италијанската влада воведе тотална блокада, за прв пат властите во Рим видоа зрак надеж. „Бројот објавен денес е помалку од претходниот ден. Сите се надеваме дека овие информации можат да бидат потврдени и во наредните денови, но не треба да ги објавуваме “, рече Анџело Борели, шеф на Службата за цивилна заштита.

Целосен карантин од денес е на сила во Грција, со 624 заразени и 15 починати. Жителите на земјата ќе можат да го напуштат домот само во одредени случаи, а за прекршување на забраните казната е 150 евра. „Оваа одлука ја донесувам во име на општо добро за да го заштитиме нашето здравје и сето она што досега го постигнавме. Не смееме да стигнеме до тој степен што ќе треба да бираме кој да биде лекуван, а кој не “, рече премиерот Киријакос Мицотакис.

Германската канцеларка Ангела Меркел е ставена во карантин откако разговарала со доктор заразен со коронавирус. Таа била информирана за позитивниот тест на нејзиниот доктор неколку минути откако објавила нови мерки за спречување на ширењето на вирусот. Новите мерки вклучуваат забрана за собирање на повеќе од две лица и затворање на сите ресторани во Германија. „Јас сум многу трогната што толку многу луѓе ги почитуваат правилата. Така, покажуваме дека се грижиме за постарите и болните за кои вирусот е најопасен. Вака спасуваме животи “, коментира Меркел.

Таа ќе продолжи да ги извршува своите должности од дома, а нејзината состојба ќе се следи редовно. „Канцеларката е здрава, таа работи од дома, како и многу други кои ги исполнуваат барањата за самоизолација. Но, таа е активна и имавме состанок на кабинетот со неа денес на телефон. Тие ги носат нејзините документи и сè се случува по предвидениот распоред “, рече Олаф Шолц, германски министер за финансии.

Шпанскиот оперски пејач Плацидо Доминго објави дека тестовите биле позитивни на коронавирусот и дека се наоѓа во самоизолација. И полицијата во Брисел изрече речиси 300 казни за непочитување на правилата за самоизолација. Казнети се паровите кои излегоа во парковите да пијат пиво на отворено и сопственици на објекти што одбиваат да ги затворат. Властите во Франција воведоа и стотици казни, а полицијата распореди беспилотни летала за да ја следи усогласеноста.

Девет ново заразени на вирусот се регистрирани во Хрватска и сега има 315, објави попладнево Центарот за цивилна одбрана. Во Словенија е регистриран трет смртен случај. Иако бројот на заразени лица се зголемува насекаде на Балканот, многумина се чини дека не ја разбираат тежината на ситуацијата. Резултатите од неодамнешното истражување на Галуп покажуваат дека повеќе од 70 проценти од луѓето на Балканот веруваат дека вирусот не е толку загрозувачки, проценувајќи дека тоа би можело да се очекува во регион склоен кон кризи.

Најдраматичните сцени сè уште доаѓаат од Италија. Просторијата зад италијанската болница во Кремона, град во провинцијата Ломбардија, повеќе не е исполнета со медицински професионалци и луѓе кои имаат потреба од нив, сега брои куфери. Има толку многу од нив што на болничката капела и беше дадена нова намена. Семејствата на починатите не се тука и нема да можат да се простат од своите најблиски. Во Италија станува реалност – луѓето умираат сами. Она што ги влошува работите е што пациентите стануваат помлади и помлади, што е невидена ситуација во светот кога станува збор за вирусот корона, кој има најголемо влијание врз постарата популација.
Бројот на заразени лица се зголемува во САД, особено во градот Њујорк, каде што веќе надмина 16.000.

Добрата вест доаѓа од Јужна Кореја и Кина, каде што, барем засега, епидемијата се смири, давајќи им надеж на другите земји дека ќе можат да го решат ова „чудовишта“ само со остри мерки.

Н.С.