Има 2.545.769 луѓе заразени со вирусот ширум светот, според податоците објавени на веб-страницата на Worldometers. Од вирусот корона умреле 176.860 луѓе, а 687.085 се опоравиле.

Во САД се заразени 792.938 лица, а пријавени се 42.518 смртни случаи. Шпанија е на второ место со 204.178 заразени лица, а 21.282 луѓе починаа во таа земја. Италија има 181.228 случаи на КОВИД-19 и 24114 починати од вирусот корона. Во Франција, 155.383 лица биле заразени со вирусот, а 20.265 лица починале, додека во Германија биле заразени 147.103 лица, но евидентирани се помалку смртни случаи – 4.862. Велика Британија има 124.743 заразени и 20.265 смртни случаи, додека 90.980 заразени и 2.140 смртни случаи се пријавени во Турција.

Меѓународни владини и невладини организации и агенции кои работат на искоренување на причините за екстремен глад, предупредија денес дека пандемијата на вируси „Ковид-19“ се заканува дека ќе предизвика криза со храна во најранливите земји.

Секојдневниот живот низ целиот свет драматично се менува бидејќи земјите и локалните власти користат различни методи за да го потиснат ширењето на вирусот корона, додека му овозможуваат на општеството да продолжи да функционира во некоја форма.

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека привремено ќе ја прекине целата имиграција во Соединетите држави преку извршна регулатива како одговор на пандемијата и безбедноста на работните места.

Во Италија, за прв пат од почетокот на пандемијата на коронавирус, бројот на заразени опаѓа, а во Неапол вчера немаше ниту заразени, ниту мртви – „ние сме подготвени за фаза 2, односно отворање“, пишуваат локалните медиуми.

Овогодинешниот Октоберфест, познатиот фестивал на пиво, е откажан поради пандемијата.

Чиле има намера да стане првата земја што ќе издаде „светски пасош“ на луѓето кои се стекнале со имунитет по закрепнувањето од вирусот корона, а благодарение на овој важен документ, нема да има ограничувања за нивното движење.

Шведскиот виролог Јохан Гисеке тврди дека досега 600.000 жители на Стокхолм се заразиле со вирусот „Ковид-19“ и дека 99 проценти од заразените не се свесни дека го имаат вирусот. Тој за шведската телевизија СВТ изјави дека повеќето од заразените воопшто не го забележале, но и дека имало некои кои имаат благи симптоми, а некои се сериозно болни и умреле.

Претседателот Клаус Јоханис изјави денеска дека Романија може да се пресели во втората фаза на ограничување по 15 мај, доколку се намали бројот на нови инфекции и смртните случаи.

Ирак денес ги олесни рестриктивните мерки воведени за спречување на ширењето на вирусот корона, дозволувајќи им на некои бизниси да започнат со работа повторно и го намали полицискиот час, соопшти владата. Мерките се преземени пред месецот Рамазан, кој ќе се слави на различен начин оваа година, бидејќи со новите мерки ќе се овозможи слобода на движење во главниот град Багдад само помеѓу 6 и 7 часот со полноќен час во петок и сабота.

Пандемијата започнува да се приближува до својот врв и во Турција, рече турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој рече дека целта на Турција е да се врати во нормалниот живот по Рамазан.

Во Германија, во последните 24 часа, бројот на заразени со вирусот корона се зголеми за 1.775, што е мало зголемување на заразените лица по два дена пад.

Девет нови случаи се потврдени во Словенија во последните 24 часа, што е најниско од 24 март.

Според најновите информации, присуството на вирусот корона во Србија е потврдено кај 260 други лица, а вкупниот број на регистрирани случаи е 6.890  и 130 починати. Во моментов има 101 лице на респиратори, а 977 лица се излечиле.

Според најновите информации, во Црна Гора е потврден нов случај на инфекција на вирусот корона и сега има 313 од нив.

Н.С.