Бројот на заразени со вирусот во светот надмина четири милиони и изнесува 4.163.229. Бројот на активни случаи е 2.412.995 пациенти, додека 1.750.229 случаи се затворени. Добрата вест е дека 98 проценти од заразените имаат благи или умерени симптоми, додека два проценти се во тешка или критична состојба. 282.948 заразени луѓе починале од коронавирус во светот. Вирусот е раширен во 212 земји низ целиот свет.

Сè повеќе луѓе во Велика Британија веруваат дека нивната земја се справила многу полошо и понеефикасно со пандемијата на корона вирус во споредба со Италија, Франција и Шпанија, покажа последната анкета на „Опиниум“ за „Обсервер“. Истражувањето дојде седум дена откако Националното биро за статистика соопшти дека Велика Британија има најголем број смртни случаи од корорнарна срцева болест од која било друга европска земја. Многу Британци мислат дека „водат изгубена битка“.

Бидејќи вирусот корона се шири низ целиот свет, лекарите не само што треба да се борат да спасат животи, туку и против лажните вести за вирусот корона, кој се шири како шумски пожар. Затоа германскиот виролог Кристијан Дростен и повеќе од сто лекари, медицински сестри и здравствени експерти се обратија пред јавноста со отворено писмо.

Враќањето деца на училиште може да изгледа како охрабрувачки чекор за враќање во нормален живот, но за некои родители во Швајцарија тоа е извор на загриженост и страв. Училиштата во Швајцарија започнаа да работат повторно претходно оваа недела, но некои родители се одлучија за домашно, онлајн образование. Според Ројтерс, слична ситуација се случила минатиот месец во Данска – училиштата се отворени, но многу клупи се уште се празни.

Италијанското здружение за психијатрија (СИП) издаде соопштение-аларм затоа што, како што наведоа, по 3 месеци изолација во куќата, голем број на луѓе имаат т.н. „затворски синдром“ или „синдром на колиба“. Тоа е страв од надворешниот свет и честопати осудени по долгата затворска казна тие имаат таков проблем.
Таквите луѓе се плашат да ја напуштат куќата каде што ги поминале последните два месеци, каде се чувствуваат безбедно, а се плашат од надворешниот свет и можноста да се заразат. Се проценува дека најмалку еден милион Италијанци страдаат од ова нарушување. Симптомите кои не треба да се потценуваат се несоница и раздразливост.

Во Белорусија бројот на заразени лица се искачи на 22.973 во последните 24 часа, откако вирусот беше потврден кај други 921 лица, соопшти Министерството за здравство во земјата. Досега 131 лице починало од последиците од КОВИД-19 во Белорусија, додека 6.406 пациенти се опоравиле од оваа болест од почетокот на епидемијата.

Кинеската Национална здравствена комисија објави 14 нови случаи на инфекција со коронавирус, најголем број од 28 април, вклучително и еден во Вухан по повеќе од еден месец. Епидемијата „ковида-19“ првпат се појави во градот Вухан кон крајот на минатата година.

Во Хрватска, целото внимание е насочено кон Брач. Тие велат дека вирусот корона се шири низ овој остров заради наследството на богат 81-годишник, поради што целата оваа „афера“ го доби прекарот – „КОВИД-81“.

Во последните 24 часа во Србија починаа две лица како резултат на инфекција со вирусот корона, а 82 нови лица се позитивни за КОВИД-19. Досега се излечени 3.006 лица. Вкупниот број на смртни случаи од почетокот на епидемијата е 215, а регистрирани се вкупно 10.114 потврдени случаи на коронавирус.

Н.С.