Според најновите податоци, бројот на заболени од вирусот корона во светот е околу 1,6 милиони, поточно, според веб-страницата на „Worldometers“, досега се регистрирани 1.582.135 заразени, додека 94.573 починале. Излечени се 348.319 пациенти. Од оние што во моментот се заразени, околу четири проценти се во критична состојба.

До денес, епидемијата зафати 209 земји и територии и два меѓународни крстосувачи, пренесува „Worldometers“.  Најголем број заразени лица има во САД, до денес нивната бројка  е 455.454 лица, по што следат Шпанија со 152.446, Италија со 143.626, Франција со 117.749, Германија со 115.523, Кина со 81.865 и Иран со 66.220 пациенти.

Најголем број на смртни случаи како резултат на вирусот корона се уште има во Италија 18.227, по што следат САД со 16.114, потоа во Шпанија 15.238 и во Франција 12.210.
Во Србија во последните 24 часа се регистрирани уште 201 лице позитивно на корона-вирус и едно лице починало. Во Србија се заразени вкупно 2.867 луѓе, а вкупно 66 починале од почетокот на епидемијата. На респираторот има вкупно 127 пациенти.

Студијата спроведена од германски научници, анализирајќи го ширењето на вирусот корона во округот Хајнсберг, која беше особено погодена од инфекцијата, според шефот на тимот на вирусологот Хендрик Стрек, покажа дека мора да научиме да живееме со вирусот корона и да ги процениме опасностите.

Бројот на коронарни позитивни лица во Австрија се зголеми на 13.237, а бројот на починати достигна 295. Според Министерството за здравство, бројот на хоспитализирани пациенти се стабилизира во последните денови. Во моментов, 1.086 пациенти се лекуваат во болница, 10 помалку од вчера.

Бројот на починати од корона вирусот во Швајцарија денес се зголеми за 53 на 766 лица, соопшти Службата за јавно здравје. Бројот на потврдени случаи се зголеми од 22.789 на 24.046.

Италија може да започне со укинување на забраните воведени до крајот на април за да го спречи ширењето на вирусот корона доколку пандемијата почне да забавува, изјави денеска италијанскиот премиер Џузепе Конте.
Во изминатите 24 часа, од вирусот во Шпанија починаа 446 лица, што претставува намалување по дводневниот раст, соопшти Министерството за здравство. Неодамнешните податоци за вирусот во Шпанија се охрабрувачки и земјата се приближува кон почеток на смирување на епидемијата, изјави денеска шпанскиот премиер Педро Санчез.

Британскиот премиер Борис Џоонсон денеска излезе од нтензивна нега и е префрлен во друг оддел во болницата, изјави денеска министерот за култура Оливер Дауден.

Австралиската полиција започна истрага за тоа кој дозволи испраќање на патници, вклучувајќи ги и оние заразени, од бродот Руби принс во Сиднеј пред еден месец. Најмалку 15 патници, пак, починале од короната на вирусот.

Кина, во која помина епидемијата на вирусот корона, презеде нови мерки за да ги спречи асимптоматските носители на вирусот да предизвикаат друга инфекција.

Русија забележа 1.459 нови случаи, нов еднодневен рекорд на заразени. Така, вкупниот број заразени лица се зголеми на 10.131, додека бројот на починати се зголеми за 13 на 76.
Полските граници ќе бидат затворени до 3 мај и владата ќе го продолжи затворањето на училиштата и деловните активности, изјави денеска полскиот премиер Матеуш Моравицки. Полска ќе задржи ограничувања на масите во црквите, така што само до пет лица ќе им биде дозволено да се собираат за време на Велигден.

Уште две жени заразени со вирусот се породени во болница во Љубљана, потврди денес Горазд Кавсек, раководител на неонатологијата на Клиничкиот центар. Тој додаде дека сè тргнало според планот, освен тоа што лекарите работеле напорно заради превентивни мерки.

Во Германија, во изминатите 24 часа, бројот на заразени со корона вирус е зголемен за 2227 на 115.523.

Чешката Република планира да воведе „паметен карантин“, систем на брз мониторинг и изолација на лицата кои биле во контакт со заразените и постепено да ги олеснува рестриктивните мерки што се во моментот, пренесува Ројтерс.

Н.С.