До денес, во светот се регистрирани 462.772 случаи на корона вирус, излечени се 113.802 пациенти, а 20.878 починале.

Според податоците од Worldometers, во моментов има 328.093 активни случаи предизвикани од вирусот корона. Поголемиот дел од пациентите покажуваат благи симптоми на болеста, поточно 313.714 лица, додека 14.379 лица или четири проценти од заразените се во сериозна и критична состојба.

Најголем број пациенти се регистрирани во Кина, каде започна епидемијата. Другите земји на врвот по број на заразени се Италија, САД, Шпанија, Германија, Иран, Франција, Швајцарија.

Најголем број на смртни случаи како резултат на коронарен вирус е забележано во Италија, 7.503 лица според тековните податоци. Во Шпанија починале 3.445 луѓе и тоа е втора земја по Италија која ја надмина Кина во смртни случаи. Други земји каде бројот на починати надминува илјада се Иран со 2.077 мртви и Франција со 1.331 починато лице.

Четири терапии срещу новия коронавирус се изпробват в Европа

Европската агенција за контрола на заразни болести денес објави дека новиот вирус корона веројатно нема да исчезне во текот на летото.

Во Хрватска се потврдени 36 нови случаи на инфекција на вирусот и во моментов има 418 случаи, а тројца хрватски војници се заразени во Литванија, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита.

Словенечкиот министер за здравство Томаз Гантар денеска потврди дека петта жртва на вирусот починала во Словенија.

Бројот на заразени во Црна Гора е зголемен за пет и во моментов изнесува 52. Најголем број новозаразени се регистрирани во општината Тузи кај Подгорица, поради што на граѓаните им беше наредено да се стават во карантин.

Во изминатите 24 часа, во Албанија се регистрирани 23 нови случаи на заболени од корона вирусот, со што се зголеми вкупниот број на 146. Албанија воведе вонредна состојба денес.

Бројот на заразени од коронавирусот во Бугарија се искачи на 242 лица. На брифингот во Седиштето за национални операции, генерал-мајор Венцислав Мутафчииски објави дека денеска има  22 нови случаи на ХОВИД-19 заразени во Бугарија.

Според последните податоци на Министерството за здравство на Србија, вкупниот број на пациенти со коронарна болест е 384 лица. Досега во Србија се регистрирани четири смртни случаи.

Аеродромот „Орли“ во Париз ќе го прекине патничкиот сообраќај на полноќ на 31 март. Причината е големиот пад на бројот на патници како резултат на ограничувањата поврзани со коронавирусот, соопшти денеска аеродромската администрација, пренесе БТА.

„Вчера, регистриравме пад на патничкиот сообраќај на „Орли“ од 92% и намалување на 89% на аеродромот  „Шарл де Гол“, им рече на новинарите Педе Едвард Аркрит, генералниот директор на аеродромот.

Вонредна состојба е прогласена и во Нов Зеланд. Таа беше објавена откако прво беше воведена забрана доцна синоќа, што ќе биде на сила околу еден месец.

Индискиот премиер Нарендра Муди нареди воведување карантин низ целата земја од 1,34 милијарди луѓе, како дел од напорите за забавување на ширењето на вирусот корона. Забраните стапија на сила на полноќ и ќе траат 21 ден.

Бројот на случаи пријавени за позитивни на корона вирусот во Јужна Африка се зголеми на 709, што е држава со најголем број на заразени во Африка, поради што властите најавија забрана за движење. Вкупниот број на заразени во Африка е повеќе од 2.400.

Бројот на потврдени случаи на коронарен вирус во Германија се зголеми на 31.544 и 149 лица починаа од оваа болест. Бројот на заразени лица за едно деноноќие се зголеми за 4.191, а бројот на починати е зголемен за 36.

Британска девојка од 21 година, која немала други здравствени проблеми, починала од инфекција на коронарен вирус.

Во Холандија 80 лица починаа во последните 24 часа како резултат на коронарен вирус, па досега има 356 починати, според Националниот институт за здравство.

Во Австрија, според Министерството за здравство, во моментов има 5.560 лица тестирани позитивно на инфекцијата со коронарен вирус.Во исто време, според официјалните бројки, бројот на починати се искачи на 31 и 38, соодветно, бидејќи во седум случаи е утврдено дека починатиот бил заразен со коронарен вирус, но додека не бидат објавени резултатите од обдукцијата, тие не се сметаат за жртви на епидемијата. Ова покажува дека во последните три дена бројот на починати е двојно зголемен.

Градоначалникот на Москва, Сергеј Собијанин, издаде указ со кој се уредува затворање на ноќни клубови, кина, детски игри и други забавни објекти во главниот град на Русија во борбата против ширењето на вирусот.  Москва размислува да ја откаже воената парада за одбележување на 75-годишнината од победата на Советскиот Сојуз над нацистичка Германија во Втората светска војна на 9 мај, но не е донесена конечна одлука.

Саудиска Арабија ги објави првите смртни случаи поврзани со новиот коронавирус. 205 нови заразни случаи беа потврдени и на денот откако кралството воведе ноќен полициски час на својата територија, известува БТА.
Во понеделникот вечер, 51-годишен Авганистанец почина во градот Медина, што го прави првиот фатален случај на коронавирус во кралството. Вкупниот број на пациенти со коронавирус во земјата е 767. Зголемувањето е стабилно, но состојбата на три лица е критична, изјави портпаролот на саудиското Министерство за здравство.Во понеделникот, полициски час од 19 до 6 часот наутро беше воведен против ширењето на коронавирусот во кралството.

Во Бахреин, еден 65-годишен маж кој страда од хронични здравствени проблеми почина како резултат на коронавирус и на тој начин е третата жртва на ХОВИД-19 во земјата на Заливот. Ова се случува два дена откако 51-годишна жена, која неодамна беше вратена од Иран, почина во неделата. Има повеќе од 339 случаи во Бахреин.

Н.С.