Косовскиот претседател Хашим Тачи денес потврди дека е потврдено обвинението на Специјалното обвинителство во Хаг против него. Во исто време, тој рече дека се повлекува од позицијата претседател на Косово. Тој доброволно ќе оди во Хаг.

Тачи сето ова го најави на прес-конференција.

– Со цел да се заштити интегритетот на Косово, почитувајќи го партнерството со меѓународната заедница, денес се повлекувам од функцијата претседател. Се чувствувам многу горд на оваа одговорност што ја носев. Во овие нови околности, ги повикувам политичките сили да внимаваат да не навлегуваат во скапа или институционална криза, земјата нема време да изгуби, да се одржи смиреноста – изјави Тачи.

Тој исто така рече дека утрово бил официјално информиран за потврдата на обвинението.

Претходно денес, обвинението беше потврдено против неговиот близок соработник и првиот човек на Демократската партија на Косово (ДПК) на Тачи, Кадри Весељи, кој исто така оди во Хаг.

Специјалното обвинителство во Хаг за злосторства извршени во Косово покрена обвинение против Хашим Тачи и Кадри Весељи за злосторства против човештвото и воени злосторства, објавено е на веб-страницата на Трибуналот во јуни годинава.

Според тогашното соопштение, обвинението тврди дека Хашим Тачи, Кадри Весељи и други осомничени од обвинението сносат кривична одговорност за скоро 100 убиства. Жртви на злосторствата во обвинението се стотици лица чиј идентитет е познат, вклучително и косовски Албанци, Срби, Роми и лица од друга националност, како и политички противници. А.Н.