Силното зимско невреме на Кјара, кое со силен ветер и обилен дожд ги погоди британските острови, се движи кон исток, каде ги погоди и Франција, Германија, Скандинавија и стигна до Полска.

Невремето ги зема и првите жртви, предизвика големи сообраќајни нарушувања, предизвика огромна материјална штета и остави десетици илјади домаќинства без електрична енергија.

Невремето пристигна во Чешка

„Кјара“ (или Сабина, како што се нарекува во Германија) стигна и до Чешка, која утрово остави околу 100 000 домаќинства без струја. Енергетските компании објавија дека 96.000 домаќинства се без електрична енергија, и дека ситуацијата е најлоша во централна Чешка, каде има 37.000 домови без електрична енергија, јавува чешкиот портал „Експас“, повикувајќи се на агенцијата Ц ЦТК.

Портпаролката на компанијата Соња Холингер соопшти дека за седум часа се пријавени 39 дефекти на високо-напонски линии во централна Бохемија, додека имало 13 дефекти на југот на земјата.

Железничкиот и патниот сообраќај беа блокирани поради дрвјата што паѓаат на патиштата, додека националното железничко претпријатие ЦД објави дека дваесет линии се суспендирани уште од утрово.

Во текот на ноќта, невремето кое доаѓаше од Германија се движеше до 130 километри на час, додека во повисоките планински делови достигна брзина и до 180 километри на час. Исто така, затворени се и неколку паркови, гробишта и зоолошки градини во земјата, а локалните власти ги советуваат родителите да не ги праќаат своите деца во училиштата и дека училиштата ќе работат со скратено работно време. Чешките пожарникари имаа околу 600 интервенции во текот на ноќта и утрото, при што ситуацијата е најлоша во централниот и јужниот дел на Бохемија, регионите Плзен и Карлови Вари и Прага. Иако автопатите не се затворени, директорот на Чешките патишта Јан Ридл вели дека возачите имаат проблеми со силен ветер.

Првите жртви – возачите

Најмалку пет лица загинаа во силно невреме и обилни дождови што ги погодија делови од Европа и доведоа до големи нарушувања во сообраќајот. Две жени, мајка и ќерка, загинаа во Полска, откако невреме го сруши покривот на објектот за изнајмување ски во зимското одморалиште Буковина Татрзанска во близина на границата со Словачка и го фрли врз луѓето што стојат во близина на жичарница.

Во Шведска, човек се удавил кога чамецот во кој тој пловел со друг маж се превртел – тој успеал да стигне до бреговите, но починал додека неговиот придружник сè уште бил исчезнат. Двајца мажи беа убиени во Словенија, како и на југот на Англија, откако дрво падна врз нивните автомобили.

Летовите се откажани

Стотици летови се откажани во Германија поради силното зимско невреме. Летовите беа повторно воспоставени во Франкфурт, но 420 летови беа откажани во Минхен. Прекини има и во железничкиот сообраќај.

Метеоролошките служби предупредуваат на високо ниво на море на бреговите на Данска, Норвешка, Шведска и Финска.

Околу 10,000 домаќинства во Велика Британија и Ирска останаа без струја, а услугите предупредуваат за поплави во Шкотска и Англија. Утрово во Франција 130.000 домаќинства, како и 55.000 домови во Полска останаа без струја и топлинска енергија, пренесува ПАП.

Невремето предизвика штета и низ цела Белгија, а железнички линии не функционираат во Швајцарија, и повеќе училишта се затворија поради силниот ветер.