Како доаѓа летото, така започнуваат и подготовките за на плажа. А, на плажа сите сакаат да изгледаат привлечно. Козметичките салони се вистинско место каде сите желби можат да се остварат, а еден од тие салони кои нудат разни третмани и се главни „виновници“ за вашиот убав изглед е Студиото за масажа и козметика “Енерги студио”.

Во наредниот период на ТЕХТ.МК редовно ќе може да ги читате советите и услугите на ЕНЕРГИ Студио.

Мадеро терапијата за отстранување на целулитот е толку добра што не е ни чудо што стана толку популарна.

Што е мадеро терапија?
Мадеро-терапијата или терапијата со дрво станува сè попопуларна во нашата земја и во светот. Тоа е форма на масажа која е развиена во Колумбија и во која се користат специјални масажери направени исклучиво од природен материјал за да се изврши движењето – поточно, дрво. Иако претежно жени се одлучуваат за оваа масажа да се ослободат од целулитот, исто така е корисна за болки во грбот и детоксикација на телото воопшто.

Овој вид масажа со специјални ролни се нарекува и колумбиска мадеро-терапија.

Како се прави мадеро-терапија и зошто е толку популарна?
Првото нешто што е карактеристично за мадеро-терапијата е тој специфичен сет на опрема што се користи за време на третманот. Има околу 20 дрвени алатки за масажа, а повеќето личат на модифицирани врежани ролни и ролери. Мадеро-терапијата се прави со природни материјали. Самото име доаѓа од шпанскиот збор „madera“ што значи „дрво“ и суфиксот „терапија“ што значи третман (оригинален термин maderoterapia). Буквално преведено, ова би било третман од дрво.

Она што всушност прави медеротерапија е стимулирање на лимфниот систем. Лимфниот систем е одговорен за исфрлање токсини од нашето тело. Потоа, кога станал поради лошите животни навики, лошата исхрана и недоволното движење и кога лимфата во него не се движи. Токсините остануваат заробени во телото и тоа не ја работи својата работа.

Кога велиме токсини, мислиме на целиот вишок што го имаме и што на еден или друг начин влегуваат во телото, не само на очигледно штетните и опасни материи. Вишокот на маснотии, вишокот шеќер и вишокот адитиви за храна, исто така, остануваат заробени во нашето тело и заедно создаваат масни наслаги што личат на кора од портокал – целулит.

Затоа стимулацијата на лимфниот систем е исклучително важен чекор кога се обидуваме да се ослободиме од овој козметички кошмар, а антицелулитната масажа со ролни ја има токму таа улога – го стимулира протокот на лимфата со рамномерни, ритмички движења и еден вид лимфна дренажа. Ова исто така го активира метаболизмот и организмот почнува да работи побрзо на елиминација на масните наслаги, токсините, па дури и целулитот.

Како работи медеротерапијата?
Оваа многу популарна техника ја активира микроциркулацијата. Работи со тоа што ги крши сите масни нодули со него, како и со секоја масажа. Кога велиме нодули, мислиме на оние испакнатини што целулитот ги создава на кожата. Со постојано стимулирање на овие делови, лимфата тече многу побрзо и затоа е многу полесно да се ослободите од токсините од телото. Во таа смисла, многу е ефикасно да се практикува здрава и урамнотежена диета, богата со растителни влакна, покрај мадеро терапија, што е многу корисно. Ако комбинирате мадеротерапија со добра диета и големи количини на вода, тогаш сте на добар пат да го отстраните целосно целулитот од критичните области.

Мадеро-терапија и модринки и други несакани ефекти
Иако ова е многу популарен метод за отстранување на целулитот кај нас и изгледа лесно и едноставно, треба да се забележи дека мадеро-терапијата може да има некои контраиндикации ако ја практикуваат неедуцирани и нелиценцирани лица. Затоа се препорачува оваа терапија да се практикува во салони каде има едуциран кадар за мадеро-терапија. Студиото за масажа и козметика “Енерги студио” располага со едуциран персонал и со сите алатки за мадеро-терапија.

Мадеро-терапија и вени
Иако има случаи кога некои луѓе вршат груби масажи на луѓе кои имаат проширени вени, терапевтите со совест нема да го сторат тоа. Исто така, не се препорачува да се работи со луѓе кои имаат повреди на кожата, рани и слично.

Дали боли мадеро-терапијата?
Ако сте виделе барем едно видео што покажува како се прави мендотерапија и како изгледа ролницата, тогаш веројатно сте се запрашале дали медотерапијата боли. Мадеро-терапијата  е релаксирачка масажа, чија цел е да се сруши целулитот и да се зацврсти кожата. За да ја постигнете таа цел, треба да бидете малку построги. Вистинското уживање следи дури после третманот, кога ќе ги видите резултатите во огледало!  Во Студиото за масажа и козметика “Енерги студио”  вработените му пристапуваат на секој пациент поединечно и прво проценуваат каков вид целулит имате. Тврдоглавиот влакнест целулит и водениот целулит не се третираат со ист притисок!

Видови на мадеро-терапијата
Иако е најпопуларен за елиминирање на целулитот на нозете и бутовите, на овој начин може да бидат насочени различни региони и да имаат различни намени.

Така ги разликуваме следниве три вида:

Мадеро терапија за лице
Помалите ролери и масажерите направени од дрво го масираат лицето и на тој начин ја стимулираат циркулацијата, го подобруваат производството на колаген и еластин во кожата. Резултатот е помалку брчки, елиминација на подуени кеси под очите, намалување на брадата, посвежа и поздрава изглед на кожата.

Мадеро-терапија со  тело
Се однесува првенствено на обликување на телото, затегнување на бутовите, а особено кај оние лица кај кои вишокот на масни наслаги се акумулира нередовно на само еден дел од телото. Некои имаат проблем со маснотии на стомакот, некои на колковите додека стомакот им е целосно рамен. Ова е начин да се третира само проблематичниот регион и да се намалат маснотиите само на тој дел од телото.

Бразилска мадеро-терапија
Бидејќи мадеро-терапијата станала попопуларна, почнале да се развиваат нови техники на масажа на дрво. Дали сте слушнале за вакуум целулитна масажа? Па, бразилската мадеро-терапија е токму тоа, при што вакуумскиот ефект се создава со помош на специјални дрвени чаши. На овој начин се стимулира циркулацијата на крвта и лимфата во проблематичниот регион, се забрзува метаболизмот и се спречува акумулацијата на масните наслаги и токсините кои се основа на целулитот. Исто така, ќе откриете дека овој стил се нарекува кубанска мадеро-терапија.

Антицелулитна масажа со тркалачки игла – колумбиска мадеротерапија
Соодветен притисок врз џебовите на масните клетки кои формираат целулит ја разградува нејзината структура, а лимфниот систем со тек на време отстранува делови од распадната маст од телото. Се користи на сите делови на телото погодени од овој проблем.
Многу е важно оваа терапија да ја прави обучено лице, бидејќи секое тркало за мадеро-терапија има своја форма и различна намена. И еве како се користат!

Ролни за масажа
Оваа масажа е специфична за користената опрема. Иако можете да најдете поголеми комплети (со 20 ролни) и помали, најчесто користените додатоци ги вклучуваат следниве:

Лента за возење
Коцка ролна
Шведски садови за вшмукување
Табла за контури
И еве краток преглед како се користат:

Чекор 1.

Како прво, важно е да нанесете масло за масажа. Масирањето на сува кожа би било болно да се прави со прсти, а камоли со ролни што имаат бразди, удирања, удирања и слично. Ако опремата не се лизне на површината на кожата, може да се појават повреди што се посериозни од модринки.

Со примена на антицелулитно масло, лесните движења на рацете го подготвуваат телото за масажа и ја стимулираат циркулацијата. Кога станува збор за целулит, најдобро е да изберете природно масло кое има деструктивно дејство врз масните наслаги. За таа цел, прочитајте како се користи бршлен против целулитот.

Чекор 2

Масажа со нерамна, ребраста тркалачка пина е обично почеток на третманот.
Со други зборови, ако ги масирате бутовите и нозете, односно долниот дел од телото, тогаш правите движења нагоре. Ако го масирате горниот дел од телото, одите со движења кон долниот дел. Постојат неколку различни типови на овие ролни. Пошироки и потесни (наменети за, да речеме, раце и помали телесни површини), со поголеми или помали неправилности, од оние слични на трње до скоро целосно мазни.

Чекор 3

Масажа на тркалање на коцка е наменета за рушење на тврдоглави масни наслаги и голем целулит. Особено се користи таму каде што има масни наслаги во големи количини – за целулит на задникот (кога целта на третманот е обликување на задникот), бутовите и евентуално на абдоменот. Овој тркалачки пин се чини дека е најболен, но затоа се нанесува на деловите од телото каде што болката најмалку се чувствува.

Чекор 4

Масажа на шведски чаши се користи за длабока масажа. Овие дрвени чаши можат да бидат со или без валјак во средина и како што сугерира името – тие не се тркалачки иглички! Тие се помали и можат да се користат по две (по еден во секоја рака). Тие работат со создавање вакуум во третираната област. Нивната употреба влијае на подлабоките слоеви на масните наслаги, кои на тој начин се извлечени на површината со празнење и се кршат со валјак. Ова е еден вид вакуумска масажа против целулит!

Чекор 5

Ова е претежно последен потег во мадеро-терапијата. Контурната плоча е дрвена табла, со специфична форма, наменета за обликување на контури) Ова парче опрема за мадеро-терапија има за цел да ги „брка“ расипаните масни наслаги кон дигестивниот тракт и на тој начин да го забрза нивното исфрлање од телото. Затоа е важно повторно движењата да бидат правилно насочени. Овие табли можат да се најдат во најразлични облици и големини.

Ова се само основите. Еден добар терапевт ќе примени други ролни по потреба, сите во зависност од фазата на целулит што тој се обидува да ги елиминира!

Масла за мадеро-терапија

Масажата, каква и да е, не може да се прави на „суво“. Затоа се користат специјални масла за масажа. Бидејќи овој вид на терапија вклучува разбивање на целулитот, така и маслата треба да бидат наменети за тоа. Специјални мешавини наменети за салони може да се најдат и на продажба. Најпознати масла со позитивен ефект се:

Масло од бршлен против целулит
Масло од портокал
Кокосово масло

Дали мадеро-терапијата е безбедна во бременоста?
Бременоста е посебна состојба кога треба да обрнете внимание на многу работи. Ова важи и за мадеро-терапија. Иако не се препорачуваат многу масажи за време на бременоста, можете да направите терапија на нозете, односно бутовите, додека мадеро-терапијата на абдоменот е строго забранета !!! Не треба да го лекувате желудникот во тоа време и не претерувајте со мадеро-терапија на други делови од телото. Можете исто така да направите терапија со Мадеро за лице за време на бременоста.

Мадеро-терапија за мажи
Иако не се склони кон целулит, акумулацијата на токсините во одредени делови од телото е присутна и кај мажите. Затоа мадеро-терапијата се препорачува и за мажи, но и за релаксирачки цели.

Ако забележите акумулација на вода некаде, а тоа најчесто се нозете и абдоменот, се препорачуваат неколку медеро-терапии во интервал од 2-3 дена и проблемот ќе се реши.

Мадеро-терапијата дава одлични резултати што може да се видат по 4-5 третмани. Ефектите што може да ги очекувате:

помалку видлив целулит
затегнување на кожата
контурирање – на грбот , половината, колковите, стомакот, рацете, па дури и на лицето
релаксација и олеснување на болката
екскреција на токсини
исфрлање на вишок вода од телото
побрз метаболизам
Како и кај повеќето третмани, не очекувајте дека целулитот веднаш ќе се повлече. Мадеро-терапијата бара дисциплина и одреден број повторувања. Ништо не е можно преку ноќ, дури ни ова.

Во меѓувреме, во никој случај не претерувајте со маснотии и јаглехидрати и почнете да вежбате. Резултатот нема да се промаши.

Колку често се прави мадеро-терапија?
За најдобри резултати, се препорачува да направите 10 -12 третмани за да се постигне најдобар третман на лимфата. Потоа може да се оддржува и обликува телото со антицелулитна масажа.

Дали се прави мадеро-терапија секој ден?

Да! мадеро третманите пожелно е да се прават секој ден, најмалку 5-6 третмани и пожелно е да се направи терапија од 12 третмани.

Еден од салоните коу беспрекорно го прават овој третман е Студиото за масажа и козметика “Енерги студио” . Можете да прочитате и да закажете третман ТУКА .

Подготвила: Н.Д.