Мадона го нарече американскиот претседател Доналд Трамп „нацистички социопат“ по неговиот предлог да престане да се тестираат Американците за коронавирус.

Мадона донираше 1 милион долари за да најде лек за СОВИД-19

Пејачката рече дека е сигурна дека ова не е најдобриот начин да се запре растот на бројот на случаи во САД. Според Мадона, намалувањето на тестовите само ќе доведе до побрзо ширење на инфекција со коронавирус во земјата. Актерката исто така не го одобрува повикот на претседателот за една година затвор за палење на американското знаме.

„Трамп е вознемирен од сквернавењето на имиџот на Џорџ Вашингтон, иако тој е сопственик на робови долги години“, напиша Мадона на својот профил на Инстаграм.

Таа неодамна учествуваше на марш во одбрана на црните права, и покрај фактот дека во тоа време само се движеше на патерици.

Н.Д.