фото:Нова.Бг

Како што јавува Нова.бг македонска државјанка попладнево на граничниот премин Деве Баир не застанала да се идентификува, туку без застанување ја поминала границата, па дури и удрила во патролен автомобил.
39-годишната жена нелегално ја преминала границата со Бугарија, не ја послушала полицијата, па дури и удрила во патролен автомобил во Ќустендил.

Жената поминала низ граничниот премин Гуешево без дозвола од надлежните органи. Како што пренесува Нова.бг таа управувала автомобил со швајцарска регистрација, не запрела за преглед, со што ја оштетила граничната бариера. Потоа, на подрачјето на селото Гарлиано  таа не ги почитувала полициските наредби, не застанала на сигналот даден од неа од службениците на Регионалната дирекција на Министерството за внатрешни работи.

Таа била принудена да запре во областа Могила, во градот Ќустендил. Во меѓувреме, додека возела, таа оштетила два полициски автомобили, соопшти Софиското апелационо обвинителство.

Поради фактот дека жената се наоѓала во несоодветна состојба, жената веднаш била хоспитализира во болницата во Ќустендил. Лекарите кои пристигнале на местото на настанот откриле дека таа имала треска. Таа добила брз тест за вирусот „Ковид-19“. Нејзината крв е однесена на тест за алкохол и наркотични средства.

Н.С.