Пандемијата на короналниот вирус наметна многу правила на однесување, особено задолжителното носење маски кои почнаа да ни предизвикуваат маски. Подолгото носење на маската може да предизвика одредени кожни болести, иритации за кои е потребен третман или совет од дерматолог. Овој проблем на иритирана кожа кај возрасни кои почнуваат да добиваат акни од маски, е наречен маскна.
Кога носите маска, кожата може да се воспали во форма на црвенило, првут и горење, или може да се појават акни или гној. Кај луѓето каде веќе има дерматолошки проблем на лицето, носењето заштитна маска може да ја влоши состојбата на кожата. Сувата и склона кон алергија кожа е склона кон егзема, затоа овие луѓе најчесто имаат свој изглед или некаков вид на дерматитис, додека кај мрсната кожа се појавуваат акни.

Дерматолозите препорачуваат:

1. Чистете го и навлажнувајте го лицето секојдневно
Нежната нега на кожата на лицето може да спречи проблеми. Кога миете лице, користете благ чистач без мирис. Нанесете хидратантна крема пред и по носењето на маската, особено ако имате сува или чувствителна кожа.

По отстранувањето на маската, потребно е да се исчисти лицето со благ чистач и млака вода и потоа да се нанесе крем за лице, во зависност од типот на кожата. Можете да спречите сувост со соодветен навлажнувачки крем формулиран за вашиот тип кожа. При избор на навлажнувачки крем за мрсна кожа или оној со акни, дерматолозите советуваат да користите крем за навлажнување со гел, лосион за нормална или комбинирана кожа.

2. Заштитете ги усните со вазелин
Покрај нега на лицето, важна е и нега на усните. Можете да спречите сушење и пукање на усните со нанесување на вазелин на усните после миење на лицето, пред да ја ставите маската и пред спиење.

3. Носете минимална шминка под маска
Шминка и пудра треба да се избегнуваат под маската бидејќи може дополнително да ги затвори порите и полесно да доведе до иритација на кожата.

4. Избегнувајте нови производи кои можат да ја иритираат вашата кожа
Носењето маска, дури и за кратко време, може да ја направи кожата почувствителна. Треба да избегнувате нови производи за нега на кожата кои можат да ја иритираат вашата кожа. Избегнете обиди за хемиски пилинг или ретиноиди за прв пат. Ретиноидите можат да ја иритираат вашата кожа. Затоа, ако користите ретиноид или ретинол, нанесете го пред спиење и не ја зголемувајте количината што ја нанесувате.

5. Користете помалку производи за нега на кожата ако лицето се иритира
Кога го покривате лицето со маска, некои производи за нега на кожата што сте ги користеле во минатото може да ја иритираат кожата. Ако тоа се случи, намалете ја употребата на производи што можат да ја иритираат кожата, односно не користете препарати со салицилна киселина, ретинол и не ставајте лосион по бричење.

6. Носете соодветна маска
Ако некое лице не е изложено на голем епидемиолошки ризик за кожата на лицето, памучните маски се секако подобри. Побарајте удобни, меки маски, изработени од природна ткаенина, како што се памук или свила. Со неа е потребно да се покрие делот над носот до под брадата и ткаенината да биде целосно затегната на страна. Пожелно е ткаенината одвнатре да изгледа мека ако имате чувствителна кожа, а памучниот материјал е пожелен од внатрешната страна на маската ако имате акни или мрсна кожа. Ако маската е премногу тесна или ви се лизга по лицето, може да ја иритира кожата. Избегнувајте синтетички ткаенини, како што се најлон, полиестер и вискоза. Поверојатно е да ја иритира вашата кожа и да предизвикате штета.

7. Одморете се од маската 15 минути по секои 4 часа
Здравствените работници кои биле во првите редови во борбата против пандемијата  откриле дека ова им помага да се спаси нивната кожа. Се разбира, извадете ја маската само кога е безбедно и откако ќе ги измиете рацете. Можете да ја тргнете маската надвор, на безбедно растојание од луѓето, кога сте сами во автомобил или дома.

8. Исперете ги маските од платно
Многу здравствени организации сега препорачуваат да ја перете платнената маска по секоја употреба. Перењето исто така ги отстранува нечистотиите и клетките на кожата што се акумулираат во внатрешноста на маската, што може да доведе до проблеми со кожата. Можете да ја исперете маската во машината за перење или рачно, само следете ги упатствата за перење на секоја маска. Перете ги маските во топла вода или варете ги, освен ако упатството не кажува поинаку. Користете хипоалергичен, детергент за перење, без мирис. Откако ќе ја исперете маската, проверете ја нејзината форма. Ако маската повеќе не се вклопува цврсто и удобно, таа ве штити помалку.

9. Продолжете со третманот препорачан од вашиот дерматолог
Ако имате акни, розацеа или кој било друг дерматолошки проблем, особено е важно да го следите вашиот план за третман. Во никој случај не треба да го занемарите или третирате вашиот основен дерматолошки проблем. Овие правила за нега можат да помогнат подобро да се контролира и третира вашата состојба.          Н.Д.