Фото: Shutterstock

Летото е пред самиот агол, а слабеењето станува главна тема. Секој сака брзи резултати, а најпопуларниот метод за слабеење е автофагија, или пост. Сепак, постојат многу заблуди за оваа диета, пишуваат нутриционистите.

Кога се пости, односно наизменичен пост, најчесто се користи методот 16: 8 – што значи дека треба да се воздржуваме од храна 16 часа, додека јадеме осум часа.

Постојат три клучни митови на кои не треба слепо да им се верува кога применуваме автофагија, објаснуваат експертите за правилна исхрана.

Прескокнување појадок
Луѓето кои го следат методот 16: 8 обично прескокнуваат појадок. 16-часовен ноќен пост, потоа прескокнување појадок, а потоа консумирање најмногу калории за ручек и вечера, може за некои да работи – но за други, режимот може да доведе до здравствени проблеми.

„Некои луѓе развиваат киселост кога ќе се разбудат, па затоа е подобро да јадат. А за другите, добро е само да испијат чаша вода, затоа што сакаат да го започнат денот лесно. Но, ако имате здравствена состојба, подобро е да појадувате. Предлагам да вечераме во 19:30 или 20:00 часот, а следниот оброк да се јаде во 8:00 часот, така што постот ќе трае 12-13 часа “, вели нутриционистката Минаши Петикола.

Прескокнувањето на првиот голем оброк во денот може да доведе до вртоглавица, главоболки и поголем ризик од дијабетес.

Вежбање на празен стомак
Иако лесното вежбање или неколку минути пешачење на празен стомак не може да не повредат, обично не се препорачува интензивен тренинг.

Кога интензивно вежбате на празен стомак за време на постот, можете да согорите вредни извори на енергија, што доведува до помала издржливост. Нискиот шеќер во крвта може да доведе до вртоглавица, гадење или треска.

Друга опција е вашето тело да се прилагоди на постојана употреба на резерви на маснотии и да започне да складира повеќе маснотии од вообичаеното. Исто така, тоа може да доведе до замор и тешко закрепнување.

Прескокнување вечера
Вечерата не треба да ја пропуштате, но јадете ја порано и избегнувајте грицкање доцна во ноќта. Ова ќе ви овозможи подобро варење и одржување на енергијата.

Изберете го вашиот пат за паметно слабеење и држете се до него како рутина. Понекогаш изборот на погрешен временски прозорец за пост може да доведе до јадење повеќе од вообичаено. Нахранете го вашето тело со сите важни состојки за да не предизвикате недостаток на железо или калциум.

Слушајте ги „вашите црева“ – тие често ви кажуваат дали работите погрешно.