Освен фактот дека лесно ќе го подготвите овој прекрасен пијалок, сите потребни состојки се лесно достапни и веројатно веќе имате многу од нив во фрижидер. Значи, ви требаат само неколку минути за да направите нешто добро за вашето здравје!
Недостаток на магнезиум, познат и како хипомагнеса, е често превиден здравствен проблем, што може да има далекусежни последици подоцна.
Една студија потврди дека до 75% од општата популација не ја задоволуваат препорачаната дневна доза на магнезиум.
Во некои случаи, недостаток на магнезиум не може да се дијагностицира, бидејќи очигледните знаци обично не се појавуваат сè додека нивото на магнезиум не стане многу ниско.

Причините за недостаток на магнезиум варираат. Тие се движат од несоодветно внесување храна до губење на магнезиум од организмот заради објективни причини. Здравствените проблеми поврзани со губење на магнезиум вклучуваат дијабетес, слаба апсорпција, хронична дијареја, целијакија и алкохолизам.

Со конзумирање на одредена храна, недостатокот на магнезиум во организмот може да се компензира на природен начин, а овој пијалок е совршено избалансиран сооднос на оние хранливи производи што се богати со овој минерал.

Состојки:
25 гр семки  од тиква
200 мл бадемово млеко
2 лажици ленено семе
1 портокал
Подготовка
Ставете го лененото семе и семките од тиква во блендер и додајте го портокалот.
Додадете млеко и измешајте околу 30 секунди. Остави накратко за сè да се хомогенизира и да се поврзе.
Покрај тоа што е лесна за подготовка, целата храна е лесно достапна, а експертите советуваат да го консумирате пијалокот наутро за да уживате во добро расположение цел ден.

Ал.Н.