Најбогатиот спортист во светот, контроверзниот боксер Флојд Мејведер, има проблеми да не биде мета на пишувањето на медиумите ширум светот, дури и кога не прави ништо лошо.

Флојд Мејведер е малку синоним за инцидентот и скандалот, но овој пат немирите во семејството ги носи ќерката Иан (19).

Според ТМЗ, Иан Мејведер во саботата на 4 април пронашла друга жена во домот на нејзиниот свршеник, раперот Кентрел Дасон Голден. Популарниот рапер, попознат како НБА Јангбој, иако сè уште нема 21 година, веќе има четири деца. Иан ја сретнала Лапатра Jacејкобс (25) во домот на вереникот тоа утро, тврдејќи дека е мајка на децата на раперот.

Според американските медиуми, Иана барала Лапатра да ја напушти куќата, а кога таа одбила да го стори тоа, расправијата се преселила во кујната, каде што Иана зграпчила два ножеви и ја прободела Лапатра со двата ножа.

Лапатра не е во животна опасност и последиците од прободувањето нема да бидат големи. Иана Мејведер беше приведена во притвор, а откако платила кауција од 30 000 долари, е ослободена од притвор и ќе се брани на слобода. Ако биде прогласена за виновна, односно ако таа навистина ја повредила Jacејкобс, се соочува со затвор од пет до 99 години.

Ф.С.