Во последните 24 часа се направени 1772 тестирања, информира министерството за здравство, а регистрирани се 145 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 32
-Куманово 15
-Дебар 5
-Штип 8
-Прилеп 8
-Тетово 9
-Струга 4
-Велес 2
-Битола 4
-Охрид 4
-Кавадарци 2
-Гостивар 12
-Гевгелија 1
-Струмица 5
-Крива Паланка 2
-Кочани 3
-Пробиштип 2
-Пехчево 5
-Берово 1
-Виница 2
-Делчево 8
-Свети Николе 4
-Кичево 6
-Неготино 1

Во болнички услови починати се двајца пациенти од Дебар (67г) и Струга (48г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 216 оздравени пациент од:

-Скопје 55
-Куманово 31
-Дебар 4
-Штип 10
-Прилеп 4
-Тетово 14
-Струга 10
-Велес 2
-Битола 5
-Кавадарци 6
-Гостивар 39
-Гевгелија 1
-Струмица 1
-Крива Паланка 1
-Кочани 4
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 4
-Македонски Брод 2
-Берово 2
-Виница 3
-Делчево 3
-Свети Николе 4
-Кичево 10

Досега во земјата се направени вкупно 151.706 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14600, бројката на оздравени пациенти е 11741, на починати е 606, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2253. А.Р.