Во последните 24 часа се направени 2705 тестирања, а регистрирани се 416 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 186
-Прилеп 37
-Кавадарци 29
-Охрид 23
-Велес 16
-Струга 16
-Тетово 13
-Куманово 12
-Битола 11
-Струмица 10
-Гостивар 8
-Штип 8
-Кочани 7
-Гевгелија 5
-Неготино 5
-Крива Паланка 5
-Радовиш 4
-Делчево 4
-Свети Николе 3
-Берово 3
-Кичево 2
-Ресен 2
-Дојран 2
-Пробиштип 1
-Валандово 1
-Кратово 1
-Богданци 1
-Крушево 1

Починати се 7 лица, 3 пациенти од Скопје (61г, 66г, 86г), два пациенти од Струга (53г и 73г) и по еден смртен случај од Охрид (69г) и Кавадарци (84г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 278 оздравени пациенти од:
-Скопје 143
-Охрид 20
-Кавадарци 16
-Велес 14
-Тетово 14
-Куманово 12
-Прилеп 7
-Штип 7
-Струга 6
-Битола 5
-Струмица 5
-Кичево 4
-Гостивар 3
-Кочани 3
-Неготино 3
-Пробиштип 3
-Гевгелија 2
-Радовиш 2
-Кратово 2
-Крушево 2
-Демир Капија 2
-Крива Паланка 1
-Свети Николе 1
-Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 479.430 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 96.152, бројката на оздравени пациенти е 87.122, на починати е 2.966, а бројот на активни случаи изнесува 6.064. А.Р.