Во последните 24 часа се направени 997 тестирања, а регистрирани се 92 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 17
-Куманово 6
-Штип 6
-Прилеп 2
-Тетово 7
-Струга 3
-Велес 2
-Битола 3
-Охрид 2
-Кавадарци 1
-Гостивар 5
-Гевгелија 3
-Струмица 2
-Крива Паланка 1
-Кочани 3
-Македонски Брод 2
-Пехчево 3
-Берово 1
-Делчево 13
-Свети Николе 4
-Кичево 5
-Неготино 1

Починати се 3 лица, пациент од Гостивар (41г) и пациент од Дебар (63г) кои починале во болница и пациентка од Ресен (35г) почината вон болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 86 оздравени пациент од:

-Скопје 24
-Куманово 31
-Штип 8
-Тетово 3
-Гостивар 8
-Пробиштип 1
-Берово 6
-Виница 2
-Делчево 3

Досега во земјата се направени вкупно 157.519 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15090, бројката на оздравени пациенти е 12235, на починати е 617, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2238.А.Р.