Горивата од полноќ ќе се продаваат со нови цени во просек повисоки за 3,36 отсто, со одлуката на Регулаторната комисија за енергетика. Така, дизелот поскапува за 3,5 денари за литар, Екстра лесното масло за домаќинство ќе поскапи за 1,5 денари за литар, а бензините за два денари.

Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ и на екстра лесното масло за домаќинство ќе изнесува 63,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 73, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 75 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 1,101 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 37,981 денари.