Оздравени 24 лица, 20 нови случаи, еден починат од Ковид-19

180

Министерството за здравство соопшти дека Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти и тоа во Скопје 4,  Куманово 3, Прилеп 5, Тетово 6, Велес 4, Битола 2.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Скопје (63г), примен на болничко лекување на 6ти мај како сомнителен на ковид, потврден позитивен еден ден подоцна.

Во изминатите 24 часа направени се 744 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на ковид-19 и тоа во Скопје 16, Куманово 2 и  Прилеп 2.

Досега во земјата се направени вкупно 24762 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 355 теста се во рамките на скринингот. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Велес, Кочани, Куманово и Скопје во градинки и геронтолошки установи и не се регистрирани позитивни случаи на ковид-19. Досега со скринингот направени се 2060 тестирања на ковид-19, а регистрирани се само два позитивни случаи на вработени во градинка во Битола и во Скопје. Сите останати резултати се негативни.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1941, бројката на оздравени пациенти е 1411, на починати е 113, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 417. А.Р.